Adaptacja poddasza na biuro

Adaptacja poddasza na biuro

Poddasze to z reguły jedno z najcichszych pomieszczeń w budynku. Często wybierane jest na sypialnię, jednak może być idealnym rozwiązaniem dla osób pracujących w domu, które potrzebują spokoju i koncentracji.

Zaletami takiego położenia miejsca pracy jest odseparowanie od domowych hałasów przy jednoczesnym wykorzystaniu z reguły zbędnej przestrzeni użytkowej domu. Odpowiednia adaptacja może sprawić, że zyskamy komfortowe biuro pozostając w miejscu zamieszkania, a jednocześnie będąc odciętymi od codziennych, rozpraszających uwagę czynności.

Przede wszystkim należy sprawdzić stan techniczny pomieszczenia. Dodatkowe wyposażenie może wiązać się z obciążeniem stropu, więc może zajść potrzeba jego wzmocnienia poprzez wymianę części belek lub wstawienie dodatkowych (w przypadku stropów drewnianych). Oprócz tego kontroli wymaga stan dachu pod kątem odporności na przeciekanie. Drewniane elementy warto zabezpieczyć chemią budowlaną, w razie potrzeby wymienić część pokrycia dachu.

Teraz pora na rozprowadzenie instalacji, które będą nam niezbędne w pracy. Prąd, Internet, telefon - należy o to zadbać przed dalszymi pracami wykończeniowymi.

Jako że poddasza są często miejscami słabo doświetlanymi warto - o ile stan i konstrukcja na to pozwala - pomyśleć o zainstalowaniu dodatkowych okien. Jeśli pomieszczenie jest dość wysokie można wstawić je w ściany. W przeciwnym wypadku dobrym rozwiązaniem są okna dachowe. Oprócz dostępu dziennego światła zapewnią też właściwą cyrkulację powietrza. Dobranie odpowiednich rolet zewnętrznych pozwoli regulować dostęp światła i wyciszy pomieszczenie podczas opadów atmosferycznych.

Przestrzeń strychowa jest najbardziej ze wszystkich kondygnacji narażona na przegrzewanie w lecie i wychłodzenie w zimie, więc by uniknąć dyskomfortu termicznego powinna być dobrze zaizolowana. Dobierając ocieplenie trzeba wziąć pod uwagę jego wagę - nie zawsze krokwie dachowe są w stanie utrzymać dodatkowy ciężar. Najbardziej podatne na ucieczkę ciepła są styki dachu ze ścianami, tym miejscom poświęcić trzeba szczególną uwagę. Do zaizolowania pomieszczenia możemy użyć wełny mineralnej, styropianu czy pianki poliuretanowej. Będzie to dodatkowe wytłumienie przed odgłosami zacinającego deszczu czy gradu.

Wszelkie prace wykończeniowe (instalacja płyt kartonowo-gipsowych, wykładzina, malowanie itp.) uzależnione są w pełni od preferencji i możliwości finansowych użytkownika. Jasne kolory powiększą optycznie poddasze, z kolei cieplejsze zbudują przytulną atmosferę. Zaaranżowanie pomieszczenia zgodnie z własnymi upodobaniami i preferencjami sprawi, że zyskamy funkcjonalne i wygodne miejsce do codziennej pracy.