Aluminiowa, przystawna, przegubowa – jaką drabinę wybrać do domu?

Aluminiowa, przystawna, przegubowa – jaką drabinę wybrać do domu?

Choć drabina przydaje się przede wszystkim właścicielom domów jednorodzinnych, to jednak także lokatorzy mieszkań, szczególnie tych w wysokich kamienicach, powinni się w nią zaopatrzyć.

Rynek oferuje obecnie drabiny o różnych konstrukcjach i zastosowaniach, wykonane z różnych materiałów od drewna, przez stal, aluminium, aż po włókno szklane. Jak wybrać tę właściwą drabinę?

 

Po pierwsze, istotna jest waga i wytrzymałość materiału. Drabiny aluminiowe prezentują się pod tym kątem najlepiej. Są lekkie, mobilne i wytrzymałe. Ponadto nie rdzewieją i wykazują dużą odporność na warunki atmosferyczne. Mają jednak wady: są droższe od drabin stalowych i drewnianych. Ale warto pamiętać, że konstrukcje drewniane, choć są ciężkie i mniej trwałe, nie przewodzą jednak prądu, nie nagrzewają się i nie wychładzają. Jeśli w domu nie zamierzamy wykonywać samodzielnie żadnych prac elektrycznych, warto zakupić lekką drabinę aluminiową, gdyż będzie nam służyć przez długie lata.

 

Drabiny do domu - różne układy, różne zastosowania

Drabiny można dość łatwo podzielić ze względu na ich konstrukcję i funkcję. Drabiny przystawne są najtańsze i najprostsze. Należy je jednak dobrze oprzeć o solidną pionową powierzchnię, aby móc na nie wchodzić. Mogą być wykonane z drewna, stali lub aluminium. Ponieważ zwykle są jednoczęściowe, są też stosunkowo niewysokie (mają najczęściej ok. 5 m) i dość kłopotliwe w transporcie ze względu na swoją budowę.

Nie mniejszą popularnością cieszą się drabiny rozstawne (przypominające odwróconą literę V), które nie potrzebują oparcia. Na ogół można na nie wchodzić z obu stron. Bardziej rozbudowane modele są na górze wyposażone w platformę roboczą, poprawiająca wygodę użytkowania i pozwalającą np. na ustawianie na niej potrzebnych akcesoriów.

Całkiem przydatne do zastosowania w warunkach domowych okazują się również drabiny przegubowe, ponieważ można ich używać na różne sposoby. Mogą zostać wykorzystane jako pomost roboczy lub stać się podstawą do ułożenia platformy na dwóch rozdzielonych częściach drabiny. Urządzenia te służą raczej do prac na niewielkich wysokościach i zwykle są wykonane z aluminium.

 

Trafiony wybór drabiny

By dobrze wybrać narzędzie do pracy na wysokości, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jaki będzie charakter większości zadań wymagających jego użycia?

  • Na jakiej wysokości będziemy wykonywać prace?

  • Jakim dysponujemy budżetem?

 

Oczywiście istnieje dużo więcej rodzajów drabin. Przykładowo możemy wymienić drabiny teleskopowe, regałowe, magazynowe czy przemysłowe. Jednak te opisane powyżej należą do najpopularniejszych, jeśli chodzi o ich powszechne zastosowanie w domu lub ogrodzie.