Częściowy zwrot VAT za materiały budowlane - na jakich zasadach działa?

Częściowy zwrot VAT za materiały budowlane - na jakich zasadach działa?

Od stycznia 2014 roku przepisy związane z możliwością częściowego odzyskania podatku VAT za materiały budowlane uległy zmianie. W nowej wersji z ulgi tej skorzystać mogą tylko niektórzy.

Osoby, które zakupiły materiały budowlane w okresie od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2013 roku, mogą skorzystać z ulgi podatkowej dotyczącej VAT-u. Kluczowe znaczenie ma tu właśnie sama data zakupu towarów. Jeśli zatem posiadamy faktury wystawione przed końcem ubiegłego roku, możemy nadal otrzymać częściowy zwrot VAT-u na starych zasadach. W tym osoby, które zakupiły materiały budowlane w roku 2004 i 2005, będą mogły składać wnioski do 31 grudnia 2014, osoby, które dokonały takiego zakupu w 2006 i 2007 roku, będą mogły składać wnioski do 31 grudnia 2015, i analogicznie – kolejne lata zakupu dają możliwość wnioskowania o zwrot VAT-u aż do 2018 roku.

Dawniej sprawa była prosta – jeśli budowaliśmy lub remontowaliśmy dom i posiadaliśmy tytuł prawny upoważniający nas do korzystania z budynku, zakupiwszy materiały budowlane, takie jak między innymi: okna, drzwi, płytki, cement, grzejniki, itp., mogliśmy  składać w urzędzie skarbowym wniosek VZM-1 o zwrot podatku VAT. W ten sposób można było odzyskać nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dokonać mogła tego każda osoba fizyczna, bez względu na wiek. Sytuacja uległa jednak zmianie. Wedle nowych przepisów, które weszły w życie od 1 stycznia 2014 roku, na zwrot możemy liczyć spełniwszy następujące warunki: musimy mieć mniej, niż 36 lat; wydatki muszą być poniesione na budowę domu, rozbudowę istniejącego budynku lub przebudowę lokum w celu uzyskania pomieszczeń mieszkalnych; dom lub mieszkanie nie może być większe niż 75 metrów kwadratowych; nie możemy być właścicielami innej nieruchomości.