Czy trudno jest zmienić dostawcę energii elektrycznej?

Czy trudno jest zmienić dostawcę energii elektrycznej?

Jesteś niezadowolony ze swoich rachunków za prąd? Nie czekaj dłużej – zmiana dostawcy nie jest tak trudna, jakby mogło się wydawać.

Każdy odbiorca energii elektrycznej chce płacić jak najmniejsze rachunki. W takim samym stopniu dotyczy to osób fizycznych, jak i prawnych. Uwolnienie rynku energii elektrycznej nastąpiło już jakiś czas temu, co wymusiło na dostawcach wypracowanie skutecznych i przejrzystych procedur zmiany kontrahenta – sytuacja wygląda pod tym względem nieco lepiej, niż w przypadku innych rynków, np. zmiana sprzedawcy gazu stała się możliwa dopiero niedawno i w związku z tym kwestie formalne nie zostały jeszcze w stu procentach uporządkowane.

Zmiana sprzedawcy energii w Polsce stała się dostępna na mocy ustawy Prawo energetyczne, konkretnie art. 9a ust. 8-8d, art. 9c ust. 6 i 7 oraz art. 56 ust. 2a pkt. 3. Ustawa mówi, że odbiorca nie może co prawda zrezygnować z usługi przesyłowej, jednak wśród dostawców może wybierać dobrowolnie. Należy tu zaznaczyć, że dostawca energii i przedsiębiorstwo świadczące usługę przesyłową to nie to samo. Dostawcą jest firma, która ma energię na sprzedaż, natomiast usługa przesyłowa jest realizowana za pomocą infrastruktury będącej w posiadaniu innego podmiotu, do którego sieci pozostajemy podłączeni. Z punktu widzenia odbiorcy nie ma to jednak większego znaczenia.

Niezależnie od tego, czy interesuje nas energia elektryczna dla firm, czy też jesteśmy osobą fizyczną i reprezentujemy gospodarstwo domowe, zmiana dostawcy jest niezwykle prosta. Wystarczy zawrzeć z nowym dostawcą umowę, a następnie upoważnić go do załatwienia w naszym imieniu wszelkich formalności. Zanim zdecydujemy się jednak na podpisanie nowej umowy, powinniśmy uważnie się jej przyjrzeć. Szczególnie interesujące będą dla nas kwestie cen, opcji płatności, a także czasu trwania umowy. Sprawdźmy też, co będzie się działo po zakończeniu czasu trwania umowy – czy zostanie ona automatycznie rozwiązana, przedłużona, czy też ewentualne przedłużenie będzie miało miejsce dopiero po wyrażeniu przez nas zgody. Ta ostatnia możliwość jest dla odbiorcy zdecydowanie najkorzystniejsza, ponieważ w interesie dostawcy będzie leżało przypomnienie nam o zbliżającym się terminie i zaproponowanie warunków, które przekonają nas do przedłużenia umowy.