Czy warto korzystać z pośrednictwa biura nieruchomości?

Czy warto korzystać z pośrednictwa biura nieruchomości?

Zarówno kupujący, jak i sprzedający nieruchomość mają do wyboru dwie opcje – albo spróbować zrealizować transakcję na własną rękę, albo skorzystać z usług pośrednika. Które rozwiązanie jest lepsze?

W przypadku chęci nabycia lub sprzedaży mieszkania bądź domu skorzystanie z usług biura nieruchomości jest niejednokrotnie dużo lepszym rozwiązaniem, niż samodzielne działanie - zwłaszcza w przypadku, kiedy nie mamy czasu na dopilnowanie całej masy formalności związanych z transakcją. Obowiązkiem biura nieruchomości jest wtedy znalezienie klienta na nieruchomość lub znalezienie nam lokum.

Zapewne zdajemy sobie sprawę, że rynek nieruchomości jest dziś dość pokaźny, szczególnie w dużych miastach. Zaletą kupowania mieszkania przez pośrednika jest dużo większe prawdopodobieństwo wyszukania optymalnej dla nas oferty spośród morza innych, mniej atrakcyjnych. Pomoc pośrednika to także gwarancja bezpieczeństwa transakcji kupna. Osoby, które znają tę branżę od podszewki, doskonale wiedzą, jak i co zweryfikować przy przeprowadzaniu rozeznania (np. czy mieszkanie nie ma usterek, czy nie jest zadłużone, itp.). W ten sposób nie będziemy musieli sami przeglądać dziesiątek mieszkań w poszukiwaniu tego najlepszego - pośrednik zrobi to za nas, przy czym na pewno będzie starał się wynegocjować najkorzystniejszą dla nas cenę. W momencie, w którym dokonamy wyboru, pomoże także dopełnić wszelkich kwestii formalnych. Jeśli jesteśmy zatem gotowi zapłacić prowizję dla pośrednika, na pewno warto zdecydować się na taką współpracę.

Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku chęci sprzedaży mieszkania. Jeśli chcielibyśmy, aby ktoś za nas dokonał wszelkich działań związanych z umieszczaniem ogłoszeń, weryfikacją potencjalnych klientów, wyceną mieszkania, kwestiami urzędowymi, dokumentacją, warto oddać te czynności w ręce pośrednika. Zarówno w przypadku kupna, jak i sprzedaży mieszkania należy korzystać wyłącznie z zaufanych, licencjonowanych biur nieruchomości.