Czym pokryć dach domu?

Czym pokryć dach domu?

Solidnie i z odpowiednio dobranych materiałów wykonane pokrycie dachowe gwarantuje właściwą i długoletnią funkcjonalność, a jednocześnie spełnia walory estetyczne. Z tych względów nie jest obojętne, jaki rodzaj materiału wybierzemy dla zwieńczenia całości prac i wykończenia dachu.

Ponieważ wybór materiału na pokrycie dachu jest zależny od takich czynników, jak nośność konstrukcji więźby dachowej, stopień nachylenia, jednolita płaszczyzna dachu bądź rozczłonkowana, to absolutną dowolność wyboru mamy jedynie na etapie projektowania domu. Później musimy rodzaj materiału dostosować do stanu więźby dachowej. Do wyboru mamy takie rodzaje pokryć, jak: dachówka ceramiczna, dachówka cementowa, blachodachówka, blacha trapezowa, blacha płaska, gont bitumiczny, gont drewniany, łupek, strzecha, a nawet wióry.

Bodaj największą popularnością cieszą się ostatnio blachy dachowe, znajdujące zastosowanie zarówno w budownictwie jedno i wielorodzinnym, jak i w obiektach przemysłowych czy użytku publicznego. Nadają się one do dachów o różnej konstrukcji, nawet tej delikatnej, są bowiem stosunkowo lekkie. Pokrywane rozmaitymi odcieniami lakieru, umożliwiają dopasowanie koloru dachu do całości obiektu. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także dachówki cementowe. Ich podobieństwo do dawnych dachówek ceramicznych sprawia, że sięgają po nie zwolennicy tradycji, natomiast w odróżnieniu od ceramicznych, dachówki cementowe są nieco lżejsze, większe i przede wszystkim tańsze. Jeszcze lżejsze jest pokrycie z gontów bitumicznych, także przypominających dawne płaskie dachówki. Gonty bitumiczne są miękkie, dają się łatwo przycinać, dlatego też doskonale sprawdzają się na skomplikowanych, łamanych płaszczyznach dachowych.