Dobry moment na zakup mieszkania

Dobry moment na zakup mieszkania

Rośnie popyt na mieszkania, ale na rynku nieruchomości nie notuje się większych zmian cenowych. W ciągu pierwszych 4 miesięcy bieżącego roku polski rynek mieszkaniowy charakteryzował się stabilnym poziomem cen oraz wzmożoną aktywnością, zarówno ze strony popytu, jak i podaży.

Dane statystyczne

W okresie od stycznia do kwietnia 2015 roku, według danych agencji nieruchomości WGN, przeprowadzono o 16 proc. więcej transakcji mieszkaniowych niż w analogicznym okresie 2014 roku. Stosunek podaży do popytu wynosi obecnie 9:1. Na 9 mieszkań przypada jeden kupujący. Największym zainteresowaniem nabywców cieszą się małe mieszkania w dobrym standardzie, na bezpiecznych dzielnicach miast. Kupujemy mieszkania jedno-, dwu- lub trzypokojowe.

Na przestrzeni ostatniego roku zauważalna jest tendencja spadkowa w zakresie cen mieszkań z rynku wtórnego. Dotyczy to przede wszystkim dużych mieszkań o powierzchni ponad 60-65 mkw, zlokalizowanych na osiedlach oddalonych od centrum lub posiadających niższy standard.

W kwietniu 2015 roku średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego wynosiły:

  • 76000 zł w Warszawie,

  • 65000 zł w Krakowie,

  • 57000 zł we Wrocławiu,

  • 55000 zł w Gdyni,

  • 53000 zł w Poznaniu,

  • 36000 zł w Łodzi.

Największe spadki cenowe odnotowano we Wrocławiu, Gdyni i w Krakowie, a najmniejsze w pozostałych wspominanych miastach.

Również w przypadku rynku pierwotnego zauważalne są nieznaczne obniżki cen, zwłaszcza w przypadku mieszkań w inwestycjach zakończonych, wystawionych na sprzedaż już od pewnego czasu. Według danych Reas, w ciągu ostatnich czterech kwartałów do sprzedaży wprowadzono w Polsce ponad 49,4 tys. lokali. GUS z kolei wskazuje, że w I kwartale tego roku rozpoczęto budowę 16,4 tys. mieszkań i uzyskano pozwolenie na budowę ponad 20,2 tys. nieruchomości, co oznacza wzrost rok do roku o ponad 13 proc.

Widoczny jest wzrost zainteresowania apartamentami, zwłaszcza w dużych miastach, zlokalizowanych na zamkniętych, strzeżonych osiedlach, w otoczeniu terenów zielonych i rekreacyjnych.

Najlepszy okres na zakup mieszkania

Szeroki wybór ofert nieruchomości, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, niskie stopy procentowe NBP oraz dobra koniunktura gospodarcza w Polsce sprawiają, że obecnie mamy najlepszy czas na zakup mieszkania. W bankach można skorzystać z nisko oprocentowanych kredytów. Posiadając wkład własny w wysokości 25%, możemy zaciągnąć kredyt z oprocentowaniem od 2,5 do 4,35 proc. i marżą bankową w wysokości od 0,85 do 2,40 proc.

Obecnie mamy dobry moment na zakup pierwszego mieszkania, jak i na polepszenie standardu zamieszkania, z czego korzystają aktywni zawodowo ludzie, zwłaszcza młodzi. Odwrotne decyzje podejmują osoby starsze, które zamieniają swoje duże mieszkania na kawalerki lub nieruchomości 2-pokojowe.