Dom: kupno czy budowa?

Dom: kupno czy budowa?

Własny dom to prywatność i wygoda, a więc marzenie wielu osób. Jednak przechodzenie przez wszystkie etapy jego budowy dla niektórych może być zbyt uciążliwe. Wtedy warto rozważyć zakup gotowego budynku.

Budowanie domu od podstaw to przede wszystkim kupno działki, podłączenie do niej mediów, załatwianie pozwoleń, projektów, dopilnowywanie terminów i cała strona biurokratyczno-prawna, na którą mało kto ma czas. Za to klient otrzymuje nieruchomość w 100% zgodną z jego oczekiwaniami - tak co do powierzchni, lokalizacji, jak i układu pomieszczeń i wykończenia. Biorąc pod uwagę fakt, że budowa domu to z reguły przedsięwzięcie na całe życie, jest to bardzo ważny argument za takim rozwiązaniem.

Domy kupowane na rynku pierwotnym (od deweloperów) mają już podłączone przyłącza i najczęściej są w stanie surowym zamkniętym (bądź otwartym). Istnieje więc możliwość wykończenia ich zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Przed podjęciem decyzji o kupnie należy sprawdzić technologię budowy, stan instalacji, rodzaj ogrzewania. Warto też zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego okolicy - może okazać się, że zamiast oczekiwanej ciszy nabywcom przyjdzie mieszkać w sąsiedztwie centrum handlowego czy węzła komunikacyjnego.

Domy kupowane na rynku wtórnym są z kolei zaprojektowane zgodnie z gustem poprzedniego właściciela. Dotyczy to zarówno materiału, z którego są wykonane, jak i wykończenia oraz rozkładu pomieszczeń. Zdarza się, że budowa została przerwana na pewnym etapie w związku z niedoszacowaniem kosztów, które spadną na nabywcę. Także wykończenie często wymaga kompletnej rekonstrukcji, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Znalezienie idealnego domu na rynku wtórnym to bardzo żmudne zadanie i kto wie czy nie bardziej czasochłonne niż budowa od podstaw.

Stosowane obecnie technologie budowlane (skandynawska, kanadyjska, modułowa) umożliwiają w krótkim czasie wybudowanie energooszczędnego, przyjaznego i trwałego budynku. Powierzając nadzór nad budową wyspecjalizowanemu kierownictwu inwestor może mieć pewność, że efekt końcowy będzie zgodny z jego oczekiwaniami i zbyteczne będzie dokonywanie jakichkolwiek modyfikacji.