Drewno w łazience - jak o nie dbać?

Drewno w łazience - jak o nie dbać?

Łazienka stała się ukoronowaniem współczesnych mieszkań i domów. Dobrze urządzona, może być nie tylko funkcjonalnym pomieszczeniem, ale także ozdobą, która zachwyci gości.

Wiele osób uważa jednak, że standardowe płytki ceramiczne odzierają łazienkę z uroku. Na co więc je zamienić? Idealnie w tej roli sprawdzi się właśnie drewno. Mimo że teoretycznie nie nadaje się ono do pomieszczeń, w których panuje wilgoć i zmienna temperatura, może być pięknym i trwałym elementem wykończenia naszego salonu kąpielowego, jeśli tylko odpowiednio o nie zadbamy.

Jak więc zaaranżować drewnianą łazienkę, a co ważniejsze: jak o nią dbać, by była stylowa i odporna na uszkodzenia przez możliwie najdłuższy czas?

 

Jakie drewno do łazienki?

Według powszechnej opinii drewno jest materiałem, który w żadnym razie nie nadaje się do łazienki. Głównie przez swoją wrażliwość na wilgoć oraz zmiany temperatury. Istnieją jednak gatunki, które idealnie wpasują się do salonu kąpielowego. Drewno wykorzystywane w aranżacji łazienki musi charakteryzować się dużą stabilnością – co w praktyce oznacza, że ma być twarde i odporne na zniekształcenia. Im twardsze drewno, tym mniej będzie się kurczyć i rozszerzać pod wpływem wilgoci. Słowem, będzie trwalsze. Najlepsze pod tym względem są drzewa egzotyczne, takie jak teak, jatoba, wenge, merbau, doussie, badi czy iroko – charakteryzują się one dużą zawartością olejków naturalnych oraz żywicy, dzięki którym to substancjom drewno jest naturalnie tłuste, a co za tym idzie – mniej podatne na uszkodzenia. Również miłośnicy rodzimej flory znajdą coś dla siebie – krajowe drewna, takie jak dąb czy buk, równie dobrze sprawdzą się w łazienkowych warunkach.

 

Drewno jako dodatek czy motyw przewodni?

Drewno jest materiałem o ciepłym kolorycie, dzięki czemu idealnie nadaje się do rozgrzania chłodnego, ceramicznego klimatu w łazience. Jednak obecnie drewno to nie tylko podłogi czy meble; w ofercie producentów znajdziemy już praktycznie kompletne, drewniane wyposażenie toalety. Niektórzy producenci oferują nawet wanny czy umywalki wykonane właśnie z tego materiału. Drewniane elementy idealnie sprawdzą się również na ścianach - sprawdź sam inspiracje od Defry, firmy oferującej meble łazienkowe: http://defra.pl/meble-lazienkowe/.

 

Drewno – jak o nie dbać i jak je zabezpieczyć?

Tłuste gatunki drewna, o których wyżej była mowa, są najlepszym materiałem do aranżacji łazienki. Jednak sam materiał to nie wszystko. Jeśli już decydujesz się na drewniane elementy w łazience, musisz pamiętać, że ich odpowiednie zabezpieczenie i pielęgnacja są kluczowe w utrzymaniu naturalnego i pięknego wyglądu pomieszczenia. Trzeba też pamiętać o pozostałych, nieco bardziej technicznych elementach, takich jak klej czy fugi. Zastosowanie odpowiednich elastycznych spoiw ułatwi pielęgnację i przedłuży żywotność drewna w twojej łazience.

Drewno należy też odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej sprawdzą się przy tym lakiery lub oleje. Stosowanie lakieru poleca się jednak raczej w przypadku drewna na ścianach, ponieważ jest on podatny na zadrapania czy uszkodzenia. Skuteczniejsze będzie olejowanie. Ta metoda ma kilka znaczących zalet. Po pierwsze, olej głęboko wnika w strukturę drewna, dzięki czemu staje się ono przyjemniejsze w dotyku, dodatkowo nie żółknie i nie kruszy się, dzięki czemu jest trwalsze.

Równie ważna jest późniejsza pielęgnacja drewna. Trzeba jednak pamiętać, by dostosować materiały do tych, których użyliśmy przy wykończeniu. Do drewna pokrytego lakierem wystarczy wilgotna szmatka, jednak drewno olejowane wymaga ciągłego ponawiania tego procesu. Warto też zwrócić uwagę na to, jakie środki konserwujące czy detergenty zaleca producent.

Zdjęcie główne: Drewniane meble łazienkowe Barrel