Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne – podobieństwa oraz różnice

Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne – podobieństwa oraz różnice

Drzwi chronią wejścia do naszych mieszkań, ale też oddzielają od siebie konkretne pomieszczenia. Różnica polega na tym, że przy wejściu montuje się drzwi zewnętrzne, a w środku - drzwi wewnętrzne. Jakie występują między nimi podobieństwa i różnice?

Drzwi drzwiom nierówne

Drzwi powinny odznaczać się walorami estetycznymi i pasować do stylistyki domu, a także jak najlepiej spełniać swoją funkcję. Drzwi zewnętrzne (sprawdź drzwi zewnętrzne w Anex Okna) powinny być antywłamaniowe. Oprócz tego ważne są takie parametry jak: wysokość, szerokość, współczynnik przenikania ciepła U oraz izolacyjność akustyczna. Drzwi wykonuje się przeważnie z litego drewna, choć nie tylko, bo również z PCW i ze szklanego włókna. Drzwi drewniane i plastikowe mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne, szklane są na ogół drzwi zewnętrzne.

 

Drzwi a parametr szerokości oraz wysokości

90 centymetrów szerokości i 201 centymetrów wysokości to standardowe wymiary drzwi. Szerokość samych drzwi wynosi co prawda 90 centymetrów, ale ich szerokość generalna wynosi mniej więcej 15 centymetrów więcej. Chodzi o to, aby bez problemów móc zamontować ościeżnicę. Długość samych drzwi wynosi co prawda 201 centymetrów, ale ich długość generalna wynosi mniej więcej 7 centymetrów więcej. W efekcie wymiary drzwi to 90 centymetrów na 210 centymetrów, a wymiary drzwi z ościeżnicą to 105 centymetrów na 210 centymetrów. Szerokość i wysokość drzwi zewnętrznych jest przeważnie taka sama jak drzwi wewnętrznych.

           

Drzwi a parametr współczynnika przenikania ciepła U

Współczynnik przenikania ciepła U wskazuje na to, jak wiele ciepła można się wydostać z domu na zewnątrz. Średnio równa się on około 1-2/ W/(m2*K). Suma zależy jednak przede wszystkim od tego, z jakiego materiału zostały wykonane drzwi. Drzwi wewnętrzne odznaczają się większym współczynnikiem przenikania ciepła U niż zewnętrzne.

 

Drzwi a parametr izolacyjności akustycznej

Izolacyjność akustyczna wskazuje na przepuszczalność dźwięków. Średnio równa się ona około 30 decybeli, choć nie stanowi to reguły. Drzwi wewnętrzne cechują się mniejszą izolacyjnością akustyczną niż zewnętrzne.