Folia bąbelkowa – niepozorna historia, która wciąż trwa

Folia bąbelkowa – niepozorna historia, która wciąż trwa

„Wszyscy jesteśmy dojrzali, dopóki ktoś nie przyniesie folii bąbelkowej”. Ktokolwiek jest autorem tego stwierdzenia, ma całkowitą rację. Ponadto jest to materiał wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu. Skąd się wzięła folia pęcherzykowa i jakie możliwości nam oferuje?

 

Nieudana plastikowa tapeta

1957 rok – tu rozpoczyna się historia nieudanej plastikowej tapety. Amerykańscy inżynierzy: Alfred Fielding oraz Marc Chavannes, połączyli ze sobą dwie zasłony prysznicowe, z których ostatecznie miała powstawać plastikowa tapeta. Niestety, albo dla nas „stety”, zamiast niej oczom inżynierów ukazał się plastikowy, ale sprężysty i przezroczysty materiał, który dziś służy nam do pakowania i zabezpieczania najbardziej delikatnych elementów na czas transportu.

Przezroczysta folia doczekała się również swoich kolorowych odpowiedników. Ponadto dostępna jest już nie tylko w formie arkuszy nawijanych na rolkę, które można przycinać do pożądanego rozmiaru. Folia pęcherzykowa wypełnia koperty, w które pakujemy drobiazgi, by bezpiecznie dotarły do adresata. Jest bazą do tworzenia wodoodpornych torebek, szczelnie zamykanych. Trójwarstwowa, wzmacniana poprzez laminację z zastosowaniem różnorodnych materiałów, oferuje właściwości mechaniczne i fizyczne odpowiadające użytym materiałom.

Przezroczysta folia bąbelkowa, dostępna chociażby tutaj https://opakowania24.eu/folia-babelkowa.html, jest idealna do pakowania, ochrony zawartości paczek i jako wypełniacz wolnych przestrzeni. Kolorowa może stanowić dodatkowy element reklamowy. Znalazły się i panie, które postanowiły wykorzystać ją do stworzenia unikalnych, damskich torebek. Możliwości wydają się być zatem nieograniczone.

 

Produkcja folii bąbelkowej

Co sprawia, że folia pęcherzykowa jest tak odporna na uszkodzenia i doskonale chroni najbardziej kruche, wartościowe przedmioty? Wpływa na to zastosowanie dwóch warstw folii polietylenowej, pomiędzy którą umieszczane są małe pęcherzyki powietrza. Taka folia jest bezzapachowa i wodoodporna, a także paroszczelna.

W folii nie znajdujemy szkodliwych substancji, dlatego z powodzeniem można jej używać w wielu gałęziach przemysłu. Atutem jest fakt, że w całości podlega recyklingowi, dzięki czemu staje się materiałem nie tylko ekonomicznym w zastosowaniu, ale również ekologicznym.

 

Typy folii bąbelkowej

Na rynku są dostępne cztery typy folii pęcherzykowej:

  • standardowe (gwarantujące skuteczną ochroną przed uszkodzeniami),
  • antystatyczne (chroniące przed wyładowaniami zawartość elektroniczną),
  • antykorozyjne,
  • biodegradowalne.

 

Folie mogą zostać wzmocnione laminacją, by chronić duże części samochodowe podczas transportu, ale i oferować właściwości termorefleksyjne. Jednym słowem, to materiał do wszystkiego!