Jak dobrać odpowiedni kolor ścian w mieszkaniu?

Jak dobrać odpowiedni kolor ścian w mieszkaniu?

Wybierając kolor ścian do mieszkania można kierować się aktualnymi trendami, promocjami lub finezyjnymi nazwami farb. Niestety, czynniki te nie gwarantują nam efektu doskonałego. Mogą nawet sprawić, że nasze wnętrze będzie prezentowało się fatalnie.

Różne mieszkania mają różne potrzeby. Te małe trzeba doświetlić i optycznie powiększyć. W tych dużych należy zadbać o zachowanie proporcji. Kolory, jakie wybierzemy podczas urządzania lokum, mają istotny wpływ na efekt końcowy. Jeśli zdecydujemy się na nieodpowiedni kolor, możemy niechcący sprawić, że atmosfera wewnątrz będzie przytłaczająca. Nie wszystkie kolory sprawdzą się do wszystkich pomieszczeń. Czerwony to kiepski wybór do sypialni, ponieważ na dłuższą metę staje się irytujący i utrudnia zasypianie. Ciemne kolory nie powinny zaś pokrywać ścian małych pokoi, bo jeszcze bardziej je „pomniejszają”. Skąd czerpać wiedzę na temat zasad operowania kolorami we wnętrzach? Z poniższych książek!

 

„Kolor. 500 trików”, opracowanie zbiorowe

Wybierając paletę barw do mieszkania, nie możemy oczywiście stać się niewolnikami kolorów. Co z tego, że niebieski uspokaja, skoro za nic w świecie nie mamy ochoty skąpać w nim swojego pokoju wypoczynkowego? Niemniej warto wiedzieć co nieco o wpływie barw na naszą psychikę oraz poznać triki, które pozwolą nam odpowiednio wykorzystywać różne odcienie kolorów, dobierać je do siebie, jak również prawidłowo kontrastować. Książka „Kolor. 500 trików” to, jak sama nazwa wskazuje, zbiór mnóstwa pożytecznych i zaskakujących pomysłów na barwne aranżacje. Dotyczą one nie tylko wyboru koloru ścian, ale też koloru mebli i dodatków. Poradnik do kupienia tutaj: http://livro.pl/ksiazki/poradniki/dom-i-ogrod/aranzacja-wnetrz.html.

 

„Kolor i farba”, Emma Callery

W tym bogato ilustrowanym poradniku autorka radzi, jak za pomocą kolorów stworzyć wymarzony klimat wnętrza. Znajdziemy tu porady na temat wykorzystania odcieni pastelowych i neutralnych oraz gorących i egzotycznych. Dowiemy się, jak stworzyć przytulne i ciepłe wnętrze oraz jak nadać przestrzeni bardziej surowy charakter. Jak uczynić wnętrze nowoczesnym, a w jaki sposób sprawić, by nabrało klimatu rodem z minionych epok. To wszystko uda nam się osiągnąć dzięki kolorom, fakturom i wzorom na ścianach.

 

„Dekoracyjne malowanie ścian”, Agnieszka Bojrakowska-Przeniosło, Andrzej Barcikowski

Gładkie ściany, pokryte jednolitym kolorem, a może wzorzysta tapeta? Jeśli wahamy się między tymi dwiema opcjami, rozważmy też inne sposoby dekorowania ścian. Jakie? Jest ich doprawdy mnóstwo. Autorzy książki „Dekoracyjne malowanie ścian” przedstawiają ciekawe techniki pokrywania ścian farbą, które pozwalają na uzyskanie nietuzinkowego efektu. Z poradnika dowiemy się między innymi, jak dobrać desenie czy stworzyć ozdobny tynk, a także jak wykorzystać kafelki do wykonania ściennej mozaiki. Poradnik zawiera ciekawe szablony, z których możemy skorzystać podczas wykańczania wnętrza.