Jak optycznie powiększyć pokój?

Jak optycznie powiększyć pokój?

Zastanawiałeś się, jak wizualnie zwiększyć powierzchnię swojego pokoju? Mamy dla Ciebie kilka prostych trików, jak to zrobić.

Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na przykład na wyburzenie ścianki działowej, by połączyć dwa małe pokoje w jeden czy też zaaranżować pokój z kuchnią. Jest jednak kilka sposobów na to, by mały pokój stał się nieco większy – oczywiście w odczuciu wizualnym.

1. Pierwszą zasadą jest oczywiście niezagracanie pokoju zbędnymi meblami i akcesoriami. Postawmy na jeden styl (w małych pomieszczeniach świetnie sprawdza się styl skandynawski), a wszystkie rzeczy, które na co dzień zbierają tylko kurz, pochowajmy do szafek i pojemników. Nie zapominajmy, że wyżej zawieszone półki i niewielka ilość mebli na podłodze to podstawa, by zwiększyć optycznie metraż pokoju.

2. Kolory ścian i sufitu też mają znaczenie - im bardziej kolorowo, tym mniej wizualnie miejsca.
Malujmy pokoje farbami w jasnych kolorach - to doda im efektu przestrzenności. Najlepiej w tej materii sprawdza się oczywiście biel i wszelkie jasne odcienie szarości czy beżu.

3. Jeśli bardziej preferujesz tapety, pamiętaj o zachowaniu tej samej reguły kolorystycznej, jak w przypadku malowania ścian farbami. Niech odcień tapet będzie jasny i nieco połyskujący. Co do połysku, warto także podłogę utrzymywać w świetlistej czystości. Doda to wrażenia przebywania w pokoju większym, niż jest to w rzeczywistości, a to za sprawą odbitego w podłodze światła.

4. Zamiast masywnego stołu, wybierzmy stolik ze szklanym blatem, a wszelkie dodatki, takie jak lampka czy wazony niech będą w kolorze ścian lub w podobnych odcieniach.

5. Niestety w niektórych mieszkaniach starej daty nie uświadczymy nowoczesnych, dużych okien, dzięki którym powiększymy wizualnie przestrzeń pokoju. Jednak nic straconego, na to też jest rada. Chodzi o światło. Warto wybierać oświetlenie ciepłe, najbardziej przypominające naturalne, słoneczne. Jasna tonacja oświetlenia, smukły kształt lamp i żyrandola – wzmocni złudzenie większego, niż się wydaje, pokoju.

6. Pamiętajmy też, by w oknach nie wieszać ciężkich zasłon w ciemnych barwach czy też rolet. Najlepiej sprawdzą się lekkie firany w jasnych odcieniach, przepuszczające dużo światła słonecznego.