Jak sprawnie przeprowadzić ocieplenie domu?

Jak sprawnie przeprowadzić ocieplenie domu?

Nikt już chyba dzisiaj nie kwestionuje faktu, że ocieplenie starego budynku ma istotne uzasadnienie ekonomiczne. I chociaż trzeba przy tym ponieść określone koszty, to jednak warto podjąć się tej inwestycji, ponieważ po kilku latach nakłady finansowe z pewnością się zwrócą.

Do ocieplania ścian zewnętrznych stosuje się wełnę mineralną lub styropian. Jeden i drugi materiał ma zbliżone właściwości termoizolacyjne, chociaż wełna mineralna jest elastyczna, niepalna i odporna na wysoką temperaturę, natomiast styropian jest na ten czynnik mało odporny, tak samo jak na działanie niektórych rozpuszczalników, dlatego też używanie styropianu wyklucza stosowanie lepików oraz części klejów czy farb rozpuszczalnikowych. Z kolei długo utrzymująca się wilgoć może stanowić niebezpieczeństwo dla wełny mineralnej, która wówczas straci swoje własności izolacyjne. Warto przy tym pamiętać, że niekiedy zastosowana przez firmę ocieplającą technologia wymaga użycia właśnie wełny lub styropianu - w takim przypadku nie można tych materiałów traktować jako substytutów bez szkody dla całego procesu ocieplania.

Żeby szybko i sprawnie przeprowadzić całą operację, trzeba uwzględnić kilka podstawowych zasad. Cały budynek należy zabezpieczyć, oklejając okna i osłaniając siatką elewację przed czynnikami atmosferycznymi (zwłaszcza wełna mineralna musi być dobrze osłonięta). Powierzchnia ścian powinna być oczyszczona i wyrównana. Przy stosowaniu dwóch warstw styropianu należy zachować system mijankowy, aby uniknąć powstawania szczelin. Najpierw trzeba nałożyć klej, potem zatopić w nim siatkę, zagruntować i dopiero nałożyć tynk. W każdej sytuacji najważniejsze jest dobranie odpowiedniej grubości materiału izolacyjnego i staranne wykonanie poszczególnych etapów prac.