Jak tanio ogrzewać dom?

Jak tanio ogrzewać dom?

Ogrzewanie domu to w okresie grzewczym znacząca pozycja w budżecie. W zależności od typu ogrzewania jest to duży wydatek jednorazowy lub znaczny wzrost rachunków comiesięcznych. Okazuje się, że możliwości jest wiele, ale trzeba otworzyć się na nowe rozwiązania technologiczne.

 

Odnawialne źródła energii

 

To zdecydowanie najtańszy sposób na ogrzanie domu i ciepłą wodę użytkową. Podstawowymi urządzeniami są pompy ciepła, wykorzystujące energię gruntu, sonary przetwarzające promienie słoneczne na energię cieplną oraz wiatraki. Są to nie tylko najtańsze źródła energii, ale także najbardziej przyjazne dla środowiska, dodatkowo na zakup urządzeń można dostać dofinansowanie z funduszy unijnych.

 

 

Paliwa stałe

 

To najpowszechniej stosowany rodzaj ogrzewania domów jednorodzinnych. Do wyboru mamy piece o różnym poziomie zaawansowania technologicznego i tym samym różnych kosztach zakupu i eksploatacji. W tym przypadku proporcje są proste: nowszy piec – wyższe koszty zakupu – niższe koszty sezonu grzewczego. Niewątpliwie są najczęściej stosowanym sposobem ogrzewania. Decydują o tym nie tylko koszty, ale także dostępność innych źródeł ciepła. Wiele miejscowości w Polsce nie jest jeszcze podłączonych do magistrali gazowych. Koszty ogrzewania paliwami stałymi uzależnione są rodzajami pieców, ich wydajnością i rodzajem zastosowanego paliwa. Najbardziej ekonomiczne są kotły c.o. z podajnikiem na ekogroszek.

 

 

Gaz ziemny

 

Nie jest najtańszym źródłem ogrzewania, ale zapewnia pełen komfort. Wystarczy ustawić odpowiednie parametry i o piecu możemy zapomnieć przez cały sezon grzewczy. Ich wysoka sprawność powoduje, że są tańsze zarówno od ogrzewania elektrycznego, jak również od ogrzewania olejem opałowym. Niestety nie wszędzie dostępna jest sieć gazociągowa.

 

 

Ogrzewanie elektryczne

 

Jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, ale równocześnie najdroższym. Z ekonomicznego punktu widzenia opłacalne jest tylko wtedy, gdy budynek posiada bardzo dobry bilans cieplny, czyli jest ocieplony, zlikwidowane są mostki cieplne. Decydując się na wybór konkretnego systemu ogrzewania należy zwracać uwagę na koszty zakupu i eksploatacji oraz komfort obsługi.

 

Na zdjęciu piec kuchenny Kotly-Bialek - piece kuchenne (ogrzewanie węglowe)