Jak zabezpieczyć powierzchnię mebli z litego drewna?

Jak zabezpieczyć powierzchnię mebli z litego drewna?

Bardzo często przy wyborze usług bądź produktów kierujemy się przede wszystkim ceną. W atrakcyjnej cenie chcemy mieć wszystko: ubrania, meble, dodatki, profesjonalnie świadczone usługi. Coraz bardziej zależy nam na tym, aby wartość pieniężna szła w parze z jakością.

Cena i jakość to jednak nie wszystko. Liczą się dla nas również takie detale jak wygląd, estetyczne wykonanie, wytrzymałość czy funkcjonalność.

 

Lite drewno

Jeśli chodzi o meble, wszystkie powyższe atrybuty łączą w sobie sprzęty wykonane z litego drewna. Naturalne drewno urzeka swoją niepowtarzalnością, szlachetnością, elegancją i trwałością przez długie lata. Jak jednak sprawić, by cieszyć się nimi możliwie najdłużej? Każdy producent mebli określa pewne zalecenia w zakresie ich użytkowania. Wskazówek dotyczących pielęgnacji mebli możemy też szukać u sprzedawców.

 

Sposoby zabezpieczania mebli z litego drewna

Najpopularniejszą metodą zabezpieczania mebli z naturalnego drewna jest lakierowanie. Lakier podkreśla ich estetykę i naturalne piękno. Najbezpieczniejsze są lakiery fabrykowane na bazie wody, bez formaldehydu. Nie wydzielają one bowiem szkodliwych substancji, co sprawia, że z mebli pokrytych takimi lakierami bez najmniejszych obaw mogą korzystać również alergicy. Lakier nałożony w odpowiedniej ilości jest elastyczny i dzięki temu zapewnia właściwą ochronę i zabezpieczenie na długie lata. Powierzchnia staje się gładka, odporna na wodę i łatwa w czyszczeniu oraz pielęgnacji. Zabezpieczeniu takiemu poddaje się łóżka, szafki nocne, szafy, komody, regały i inne meble z litego drewna. Warto w tym miejscu wspomnieć, że lakierowanie nieznacznie wpływa na kolor drewna.

Inną formą zabezpieczenia mebli przed ujemnymi wpływami otoczenia jest woskowanie. Meble woskowane mają delikatny połysk i odznaczają się niepowtarzalną głębią koloru. Ale za to należy je woskować co kilka miesięcy.

Meble można również w celach pielęgnacyjnych poddać olejowaniu. Zabieg olejowania jest dość czasochłonny, należy go powtarzać parę razy w kilkudniowych odstępach. Polega on na odpowiednim nasączaniu powierzchni mebli. W celu zachowania dłuższej żywotności mebli olejowanie powinno się powtarzać 2-3 razy w roku. W tym miejscu warto podkreślić, że woskowanie i olejowanie powinno być przeprowadzane w odpowiednich warunkach, profesjonalnie wykona je jedynie producent mebli drewnianych.