Jak zadbać o meble ogrodowe zimą?

Jak zadbać o meble ogrodowe zimą?

Zima zbliża się wielkimi krokami. Nadchodzi okres w roku kiedy musimy zastanowić się jak zadbać o nasze ławki ogrodowe. Na nasze meble ogrodowe niezbyt dobry wpływ ma niska temperatura oraz wilgoć.

Niekorzystne warunki atmosferyczne mogą spowodować, że staną się one wyblakłe oraz bardziej podatne na złamania. Jednym ze sposobów radzenia sobie ze zmianą pory roku jest przechowywanie ich w odpowiednio suchym i ciepłym miejscu. Możemy też zakupić meble ogrodowe żeliwne, kamienne lub metalowe, które z powodzeniem wykorzystywane są jako ławki w parku. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów przetrwają nawet srogą zimę. Co jednak jeśli nie mamy takich ławek parkowych?

Odpowiednie przechowywanie

W przypadku gdy nasze meble są drewniane, ważne jest aby przechowywać je w miejscu suchym, chłodnym i przewiewnym. Dobrym miejscem będzie garaż. Warto zwrócić uwagę na częsty błąd. Mebli wiklinowych czy drewnianych nie przykrywamy folią. Ścisłe jej przyleganie do mebli może skutkować rozwojem pleśni czy grzybów.

Konserwacja

Jeśli w naszym domu nie ma zbyt dużo miejsca na przechowywanie mebli ogrodowych to koniecznie musimy zapewnić meblom odpowiednią konserwację. W zależności od tego z czego są one zbudowane, stosujemy specjalną metodę zabezpieczenia. Najmniejszy problem będziemy mieli z meblami drewnianymi. Po okresie zimowym w miejscach, które uległy przebarwieniom lub pęknięciom, konieczne będzie przetarcie papierem ściernym. Następnie impregnujemy lub lakierujemy. Uzyskujemy w ten sposób powłokę, która zabezpieczy mebel przed wilgocią oraz nada mu nowy, świeży wygląd. Jeśli budulcem jest drewno egzotyczne, warto rozejrzeć się za olejem stosowanym do konkretnego rodzaju drewna. Wszystkie te zabiegi najlepiej powtarzać co sezon aby zachować dobrą kondycję naszych przedmiotów. W przypadku mebli żeliwnych największym wrogiem będzie korozja. W tym przypadku każdorazowo usuwamy niechcianą naleciałość. Następnie nakładamy warstwę specjalnej farby, która wypełni ubytki oraz zapewni ochronę na jakiś czas.