Jak zaprojektować i urządzić poddasze?

Jak zaprojektować i urządzić poddasze?

Wiele osób niechętnie podchodzi do pomieszczeń ze skośnymi stropami, a więc przede wszystkim poddaszy, zupełnie nie mając pomysłu na ich wykorzystanie. Tymczasem właśnie tego rodzaju pomieszczenia są bardzo wdzięcznym obiektem do aranżacji przestrzeni.

Wbrew powszechnej opinii, prostokątne pokoje wcale nie są najlepsze do zagospodarowania, szczególnie wtedy, kiedy mamy nadzieję na mieszkanie o indywidualnym i niebanalnym wystroju. Tymczasem poddasze, ze swoimi skośnymi stropami, widocznym belkowaniem i uroczymi zakątkami, samo w sobie ma już niepowtarzalny klimat i wystarczy kilka pomysłów, aby urządzić w nim praktycznie niemal wszystko – pokój dla nastolatka, gabinet do pracy, sypialnię, łazienkę, a nawet kuchnię. Poddasze musi być jednak wygodne, aby właściwie pełniło przeznaczoną dlań funkcję. Trzeba też bardzo starannie przemyśleć sposób wykorzystania poszczególnych jego części, a więc dobrze rozplanować przestrzeń pod kątem przyjętej koncepcji wykorzystania.

Najlepiej sprawdzą się meble robione na wymiar, w ten sposób zagospodarujemy nawet najniżej położone miejsca. Bezcelowe jest ukrywanie typowych dla poddasza i tworzących jego specyficzny nastrój elementów, takich jak słupy i belki dachowe - warto je wręcz wyeksponować, na przykład wykorzystując jako część wyposażenia lub dekoracji. Bez względu na funkcję, jaką wybierzemy dla poddasza, najważniejszą rzeczą jest odpowiednie oświetlenie i jasna kolorystyka. Tutaj z reguły światła jest mało, nie możemy sobie zatem pozwolić na ciemne barwy czy ograniczanie się wyłącznie do górnego oświetlenia. Światło w ogóle pełni istotną rolę dekoracyjną, a w przypadku poddasza uczyni zeń prawdziwie cudowne wnętrze.