Jak zaprojektować przestrzeń wypoczynkową w domu?

Jak zaprojektować przestrzeń wypoczynkową w domu?

W każdym mieszkaniu powinno znaleźć się miejsce na przestrzeń wypoczynkową. Najczęściej jest to salon. Sprawdźmy, jak go urządzić.

Aranżacja salonu na pierwszy rzut oka nie wydaje się niczym trudnym. Ale to tylko pozory. Jeśli chcemy, aby nasz salon nie pozostawiał niczego do życzenia i był doskonale urządzony, musimy włożyć w to trochę wysiłku. Jak urządzić przestrzeń wypoczynkową w domu w taki sposób, aby była zarówno elegancka, jak i funkcjonalna?


Rozmiary salonu

Rozplanowanie usytuowania poszczególnych mebli i sprzętów powinno być zależne od rozmiarów pomieszczenia. Im mniejszy salon, tym większe wyzwanie. W opinii profesjonalnych architektów optymalne wymiary powierzchni salonu wynoszą od 25 do 30 metrów kwadratowych. Jeśli pokój jest mniejszy, dobrze byłoby połączyć go np. z kuchnią lub korytarzem, o ile oczywiście jest taka możliwość.


Dzielimy przestrzeń wypoczynkową na strefy

Najtrudniej jest podzielić na strefy pokój mający kształt kwadratu lub prostokąta. Nie ulega wątpliwości, że nietypowy kształt salonu sprzyja takiemu podziałowi, jako że różnego rodzaju wnęki czy załamania w sposób naturalny wyodrębniają poszczególne fragmenty przestrzeni. Aby uzyskać nietypowy kształt, możemy usunąć ścianę działową – dzięki temu otrzymamy wnękę, którą będziemy mogli wykorzystać w toku dalszych czynności aranżacyjnych. Warto też zauważyć, że przestrzeń wypoczynkowa w domu nie powinna być czymś na kształt węzła komunikacyjnego, ośrodka krzyżujących się ze sobą pomieszczeń i korytarzy. Będzie to sprzeczne z podstawową funkcją salonu, jaką jest funkcja wypoczynkowa. Jeśli jeden z domowników zechce się odprężyć przed telewizorem, pozostali mogą mu przeszkadzać, jeśli salon będzie jedyną drogą do kuchni czy do łazienki. Dlatego warto o tym pamiętać przy wstępnej aranżacji mieszkania.


Kolorystyka w salonie

Kolor ścian powinien nasuwać pozytywne skojarzenia, związane z wypoczynkiem i relaksem. Barwy krzykliwe, natarczywe, zbytnio absorbujące uwagę odpadają. To samo dotyczy mebli, które ponadto powinny być wygodne i praktyczne (więcej o kompletach wypoczynkowych). Jeśli salon ma raczej niewielkie rozmiary, warto postawić na jasną, acz stonowaną kolorystykę, która optycznie powiększy przestrzeń. Znakomicie sprawdzą się biele, beże, a także subtelne róże oraz delikatne odcienie szarości. Osoby znajdujące szczególne upodobanie w barwach jaskrawych, intensywnych - mogą pomalować na swój ulubiony kolor jedną ścianę lub kącik.


Mamy nadzieję, że garść powyższych porad pomoże Wam urządzić salon zgodnie ze swoimi oczekiwaniami!