Jaki dom wybudować – dom klasyczny czy dom inteligentny?

Jaki dom wybudować – dom klasyczny czy dom inteligentny?

Nowoczesne technologie wkraczają również do budownictwa jednorodzinnego – dzisiaj w nowych domach coraz częściej stosuje się zaawansowane rozwiązania pozwalające na uzyskanie większego komfortu, ale i wyższych oszczędności w stosunku do domów klasycznych.

Dom buduje się na lata, dlatego też dzisiaj warto myśleć przyszłościowo i wybrać taką technologię, która nie będzie przestarzała za dekadę. Niestety, w Polsce nadal budujemy tradycyjnie, czego głównym powodem są koszty, ponieważ za własny dom chcemy płacić jak najmniej. Nie zawsze jednak jest to w dłuższej perspektywie opłacalne rozwiązanie – wystarczy tylko spojrzeć na rosnące koszty eksploatacji domów budowanych w tradycyjnych technologiach.

Jednak żeby zmniejszyć koszty wcale nie trzeba od razu budować kosztownego domu pasywnego. Warto rozważyć za to wykorzystanie rozwiązań w zakresie inteligentnego domu, które również pozwalają na uzyskanie sporych oszczędności.

 

Czym jest dom inteligentny?

System inteligentnego domu, inaczej dom inteligentny i w języku angielskim Building Management System (BMS), to system, który wykorzystuje specjalne detektory, czujniki oraz zintegrowaną z nimi centralę zarządzania, aby za jego pośrednictwem sterować się znajdującym się w budynku instalacjami i urządzeniami.

Systemy inteligentnego domu włączają szereg elementów, między innymi: sieć teleinformatyczną, oświetlenie, wentylację i klimatyzację, system alarmowy i monitoring, systemy grzewcze, zraszacze, rolety, okna i drzwi, automatykę bramy wjazdowej i garażowej.

 

Główne korzyści domów inteligentnych:

  • wygodasystem można zaprogramować, aby działał samodzielnie i dostosować go do swoich wymagań
  • proste sterowanie – przez centralę lub dom inteligentny może również być sterowany przez smartfon lub tablet
  • integracja – system integruje urządzenia w domu i zajmuje się ich włączaniem i wyłączaniem zgodnie z ustaleniami
  • oszczędność – dzięki systemowi inteligentnego domu można zmniejszyć koszty ogrzewania i inne opłaty
  • bezpieczeństwo – system wykrywa pożary, włamania, zalanie i błyskawicznie informuje mieszkańców o zagrożeniu