Jaki dywan wybrać do mieszkania?

Jaki dywan wybrać do mieszkania?

Jaki dywan wybrać? Lepiej kupić taki, który będzie pasował do całej aranżacji wnętrza, czy może przeciwnie – wyodrębniający się z tła? Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek.

Dawniej wybierano bardzo wzorzyste dywany, później zniknęły one na jakiś czas i ludzie nie kupowali ich wcale. Jakiś czas temu wróciły do łask i cieszą się ogromną popularnością, są bardzo ważnym elementem dekoracyjnym w domu.

Przy wyborze dywanu należy zwrócić uwagę na:

  • materiał, z którego jest wykonany,
  • kształt,
  • kolor,
  • rozmiar.

Musimy zastanowić się również, jaki dywan sprawdzi się w naszym wnętrzu: czy będzie to plecionka, która jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu czystości, czy raczej puszysty kobierzec, który stwarza przytulną atmosferę.

Jeśli chodzi o kolorystykę, musimy podjąć decyzję, jaki ma mieć ona charakter. Warto pamiętać, że kolorowe dywany ożywiają wnętrze, a jasne optycznie je powiększają.

 

Dywany z naturalnego włosia

Dywany z naturalnego włosia najczęściej produkowane są z włókien bawełnianych i wełnianych, a czasem jedwabnych. Bawełniane są cieńsze i szybciej się wydeptują niż te wykonane z wełny. Jedwabne są delikatne i lekkie, a także bardziej wytrzymałe. Dywany z wełny są grube, miękkie i sprężyste, przez co szybko mogą się odkształcać.

 

Dywany ze sztucznego włosia

Dywany wykonane ze sztucznego włosia są wprawdzie szorstkie i chropowate, ale z drugiej strony nie stanowią zagrożenia dla alergików. Ponadto są odporne na ścieranie, wytarcia i nie zmieniają kształtu pod ciężarem.

 

Ciężar dywanu i jego gęstość

Wskaźnik gęstości informuje nas o tym, ile włosia znajduje się w jednym metrze kwadratowym dywanu. Najczęściej spotyka się dywany o gęstości od 100 tys. do około 500 tys.

Waga również jest bardzo istotna, gdyż ciężkie dywany są na ogół lepsze i trwalsze.

 

Nie masz pojęcia o aranżacji wnętrz? Sprawdź bloga Wnetrzarski.pl i daj się zainspirować.