Lampa wisząca do kuchni – jaką wybrać?

Lampa wisząca do kuchni – jaką wybrać?

Oświetlenie odgrywa dzisiaj bardzo ważną rolę w aranżacji wnętrz. Nie tylko pozwala wizualnie odmienić mieszkanie, ale również znacznie ułatwia nam wykonywanie codziennych czynności, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku.

Jednak chyba nigdzie odpowiednie oświetlenie nie jest tak ważne jak w kuchni. W wielu mieszkaniach jest ona głównym miejscem spotkań. Nie tylko przyrządzamy w niej posiłki. Dzisiaj w kuchni przyjmujemy gości, spędzamy czas z rodziną, a często pełni ona również funkcję pokoju jadalnego.

By odpowiednio oświetlić kuchnię, potrzebne będzie więcej niż jedno źródło światła. Lampki punktowe i halogeny mogą być co najwyżej przydatnym dodatkiem do oświetlenia głównego – zainstalowanej w możliwie najdogodniejszym punkcie lampy wiszącej.

Współczesny rynek oferuje nam setki, a nawet tysiące różnych modeli lamp, z których każda daje inne światło i inaczej wpływa na wizualny odbiór pomieszczenia, w którym zostanie powieszona. Jak więc wybrać lampę, która idealnie wpasuje się w wystrój i styl naszej kuchni?

 

I wszystko jasne

Problem z oświetlaniem kuchni bezpośrednio wiążę się z jej wystrojem. Dlaczego? Głównie ze względu na specyfikę tego właśnie pomieszczenia. Największy kłopot stanowić będzie doświetlenie wszystkich funkcjonalnych miejsc w kuchni. Przy jednym, centralnym źródle światła blaty i użytkowe sprzęty kuchenne mogą być zacienione, co nie tylko ujemnie wpłynie na wzrok domowników, ale także utrudni wykonywanie codziennych czynności.

Dlatego właśnie bardzo ważne jest, aby przed wyborem konkretnej lampy zadać sobie pytanie, czy akurat ten model będzie w stu procentach pasować do naszej kuchni i dostatecznie oświetlać najważniejsze jej punkty. Warto więc najpierw poprzeglądać blogi wnętrzarskie oraz sklepy internetowe - planetalamp.com oferuje duży wybór lamp wiszących, również do kuchni.

 

Aranżacja a oświetlenie

Światło można rozproszyć lub skierować na wybrany punkt. Taki efekt osiąga się dzięki odpowiednim kloszom oraz żarówkom. Dlatego przy zakupie klosza oraz żarówek powinniśmy się kierować umeblowaniem oraz wielkością kuchni, w której zamierzamy zamontować oświetlenie.

Centralnie umieszczona lampa z przyciemnionym kloszem, kierującym światło w dół, idealnie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, z centralnie umieszczoną "wyspą kuchenną". W tak zaaranżowanej kuchni blat zajmuje centralne miejsce, dzięki czemu światło lampy wiszącej idealnie go oświetli. Dzięki temu będziemy mogli zrezygnować z niektórych dodatkowych źródeł światła.

Jeśli masz dużą kuchnię, urządzoną w nieco bardziej tradycyjnym stylu – z blatem i szafkami umieszczonymi wzdłuż ścian – dobrą decyzją będzie wybór lampy z takim kloszem, który rozproszy strumień światła. Dzięki temu dodatkowe światło podszafkowe lub kinkiet zapewnią pomieszczeniu optymalne oświetlenie. Ciekawym rozwiązaniem będzie też zastosowanie światła odbitego, skierowanego w górę, które pomoże uniknąć powstawania cieni.

 

Podsumowując

Wybierając lampę wiszącą (lub inną formę światła centralnego), nie powinniśmy kierować się jedynie jej wyglądem. Zastanówmy się, czy będzie ona pasować do naszej kuchni, czy dokładnie rozjaśni wszystkie miejsca, w których na co dzień pracujemy. I czy będzie harmonizować z dodatkowymi źródłami światła, które planujemy zainstalować w kuchni naszych marzeń.