Lampy podłogowe - gdzie się najlepiej sprawdzą?

Lampy podłogowe - gdzie się najlepiej sprawdzą?

Lampy stojące to idealny sposób na to, by dodać naszemu mieszkaniu szyku i wprowadzić doń wyjątkową atmosferę.

Jednak poza dopasowaniem odpowiedniego do stylu naszego mieszkania modelu bardzo ważne jest ich rozstawienie, tak aby nie szkodziły naszym oczom i możliwie najlepiej spełniały swoją rolę – czyli doświetlały strategiczne punkty naszego mieszkania. Gdzie więc najlepiej sprawdzą się lampy podłogowe?

Trzeba pamiętać, że idealne oświetlenie nie jest kwestią liczby  lamp, żyrandoli czy kinkietów. Najważniejsze jest ich dopasowanie i rozstawienie względem siebie.

Jeśli myślimy o zakupie i dopasowaniu lamp podłogowych, pierwszym krokiem, który powinniśmy zrobić, będzie namysł nad tym, czego konkretnie potrzebujemy w danym pomieszczeniu. Lampy podłogowe najczęściej wstawia się do salonów i sypialni, czyli wszędzie tam, gdzie potrzebujemy oświetlić konkretny punkt pomieszczenia. Jednak odpowiednio dobrana lampa stojąca może być idealnym elementem wykończenia również korytarza, pokoju dziecięcego lub łazienki.

 

Lampy stojące a konkretne pokoje

Kiedy myślimy o lampie, pierwsze, co nam przychodzi na myśl, to salon i sypialnia. To w tych pomieszczeniach najczęściej się relaksujemy, czytamy, oglądamy telewizję czy spędzamy czas z rodziną. Lampa idealnie sprawdzi się jako dodatek do telewizora, zwłaszcza dla osób, które lubią oglądać telewizję do późnych godzin wieczornych. Ustawiona obok ekranu, wywrze pozytywny wpływ na nasze oczy, gdyż nie będą się one tak bardzo męczyć. To samo tyczy się moli książkowych, którzy lampę powinni umieścić obok swojego ulubionego fotela do czytania.

Pokój dziecięcy to miejsce, gdzie lampa stojąca może być nie tylko źródłem światła, ale też swego rodzaju „zabawką”. W ofercie sklepów dostępne są lampy imitujące zwierzęta, wróżki, auta – czyli w zasadzie wszystko, co może zainteresować malucha. Trzeba jednak pamiętać, zwłaszcza w przypadku bardzo małych dzieci, by taką lampę przymocować do podłogi, chociażby przy użyciu specjalnego kleju.

Łazienka jest chyba ostatnim miejscem, które przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o lampach. Jeśli jednak nasza łazienka ma spory metraż, można ją zaopatrzyć w takie właśnie oświetlenie. Lampa podłogowa nada jej klimat i pomoże zrelaksować się podczas długiej kąpieli. Ważne, by dobrać lampę dopasowaną do wilgoci i warunków panujących w tym pomieszczeniu.

Również w kuchni dodatkowe oświetlenie w postaci lampy podłogowej może okazać się idealnym rozwiązaniem. Tyle tylko, że nie powinniśmy czynić z niej substytutu innych lamp, zwłaszcza podczas przygotowywania posiłków. W kuchni bardzo ważna jest funkcjonalność, dlatego lampę należy umieścić tak, by nie przeszkadzała domownikom w wkonywaniu codziennych czynności.

Lampa bardzo dobrze sprawdzi się też jako oświetlenie korytarza, a przy obecnej ich różnorodności i szerokiej ofercie sklepów może też spełniać rolę wieszaka, stojaka na parasole czy gazetnika.