Maty grzewcze - zalety, rodzaje, zastosowanie

Maty grzewcze - zalety, rodzaje, zastosowanie

Jedną z decyzji, przed którymi stoi przyszły gospodarz domu lub właściciel budynku, jest wybór ogrzewania pomieszczeń. Ze względu na wciąż pojawiające się nowe rozwiązania ta decyzja wcale nie jest łatwa.

Jednym z rodzajów ogrzewania są maty grzewcze, które instaluje się w podłogach. Stanowią one tak zwane ogrzewanie podłogowe.

 

Maty grzewcze - zalety

W ostatnim czasie wiele osób decyduje się na tego rodzaju ogrzewanie ze względu na komfort i ciepło, jakie ono oferuje. Mata grzewcza jest zbudowana z siatki, w którą wplatane są przewody grzejne. Od ich gęstości zależy jej moc grzejna. Montowanie ogrzewania podłogowego przy użyciu maty jest dużo prostsze niż przy użyciu rurek wypełnionych wodą. Taka prostota skraca czas montażu i sprawia, że można matę przymocować samodzielnie. Ponadto ułożenie jej pod podłogą nie podnosi znacznie poziomu tej ostatniej, ponieważ mata grzewcza jest dosyć cienka. Dzięki temu można zamontować ją nawet w sytuacji, gdy wcześniej takie rozwiązanie grzewcze nie zostało przewidziane. Mata grzewcza zakończona jest kablem zasilającym, który daje możliwość włączenia w każdym momencie ogrzewania podłogowego w pomieszczeniu.

 

Maty grzewcze - zastosowanie

Maty grzewcze mogą w zupełności zastąpić inne formy ogrzewania pomieszczeń, ale mogą być też dodatkiem do ogrzewania głównego. Można je zamontować praktycznie pod każdym rodzajem podłogi: pod panelami, posadzkami kamiennymi, płytkami lub terakotą. Należy zwrócić uwagę na rodzaj pomieszczenia, w którym będzie układana mata, i pod tym względem dobrać jej moc. Wysokie temperatury nie są wskazane w pomieszczeniach takich jak sypialnia lub pokój dla dziecka. Natomiast w łazience ogrzewanie podłogowe znakomicie spełni swoją rolę. Przed instalacją maty należy więc zwrócić uwagę na indywidualne zapotrzebowanie na tego rodzaju ogrzewanie.

 

Maty grzewcze - rodzaje

Mata może być zasilana jednostronnie, jednym przewodem zasilającym, lub dwustronnie, dwoma przewodami zasilającymi. Ta pierwsza jest łatwiejsza w instalacji. Najlepiej, aby te przewody były oczywiście blisko podłączenia do puszki elektrycznej. Należy wspomnieć również, że maty dwustronne są cieńsze od jednostronnych. Może mieć to znaczenie, gdy projekt nie przewiduje podniesienia wysokości podłogi. Dostępne w sprzedaży maty mają różną długość, szerokość jest jednak zawsze ta sama: 0,5 metra. Można bez problemu je ciąć i dostosowywać do kształtu pomieszczenia.

 

Moc maty grzewczej

Moc grzewcza dostępnych w sprzedaży mat waha się w granicach od 60 do 200W/m2. Dlatego z łatwością znajdziesz produkt, który spełni Twoje oczekiwania. Dobór mocy zależeć powinien od roli, jaką mata będzie pełnić. Jeżeli ma to być jedyny rodzaj ogrzewania w pomieszczeniu, wystarczy 150W/m2 i więcej. Natomiast jeśli mata ma być dodatkową formą ogrzewania, to może mieć poniżej 100W/m2. Wybór mocy powinien też zależeć od rodzaju podłogi. Pamiętaj jednak, że moc grzewcza ma bezpośredni wpływ na cenę maty.