Montaż i obsługa pieca na pellet - to wcale nie musi być takie trudne!

Montaż i obsługa pieca na pellet - to wcale nie musi być takie trudne!

Kominki i kotły na pellet to bardzo ekonomiczne i praktyczne rozwiązanie. Wysoka sprawność, pełen automatyzm sterowania oraz ładny, dekoracyjny wygląd to niewątpliwe zalety.

Piece takie, zwane również ekopiecami, posiadają konstrukcję umożliwiającą spalanie pelletu. Można tu wyróżnić stalowy korpus wyłożony od wewnątrz wermikulitem oraz stalowy palnik. Wymiary są bardzo zróżnicowane, a moc cieplna przeważnie wynosi od 2,5 do 22 KW. W odróżnieniu od pieców na drewno mają one bardziej precyzyjną regulację, co przekłada się na dużo większą sprawność.

 

AUTOMATYCZNE STEROWANIE

Ogromną zaletą kominków na pellet jest w pełni automatyczne sterowanie. Można je automatycznie rozpalać, wyłączyć, a nawet zaprogramować cykle pracy na tydzień z góry. Kominki na pellet najczęściej mają wbudowany elektroniczny termostat, który kontroluje proces spalania.  Praktycznie wszystkie dostępne na rynku modele są wyposażone w pilota zdalnego sterowania, co znacznie ułatwia sterowanie i obsługę. W razie kłopotów z podawaniem paliwa, odprowadzeniem dymu czy przegrzaniem - kocioł wyłącza się automatycznie.

Sprawdź także: Jak mądrze wybrać kocioł na pellet

 

ŁATWY I SZYBKI MONTAŻ

Ekopiece można zainstalować w bardzo prosty sposób. Praktycznie nie muszą być one podłączone do tradycyjnego przewodu kominowego. Obudowa wyposażona jest w mechaniczny wyciąg dymu, który reguluje ciąg zależnie od pracy urządzenia. Wylot dymu ma średnicę około 80 milimetrów.

Najlepszym sposobem na odprowadzanie dymu jest stalowy przewód o długości około 1,5 metra wyprowadzony na zewnątrz. Ważne, by taki system był hermetycznie zamknięty i dodatkowo uszczelniony, na przykład silikonem.

Rura spalinowa może nagrzać się do temperatury mogącej być przyczyną oparzeń. Przewód taki koniecznie powinniśmy zabezpieczyć, najlepiej kratką z niepalnych materiałów.  Jeśli piec stoi bezpośrednio na podłodze, należy dodatkowo zabezpieczyć ją płytką szklaną lub blaszaną.

Kasety również można bardzo łatwo zamontować. Wystarczy dopasować wymiary paleniska do wymiarów kasety, a w podstawie zamontować stelaż.