Odpocznij w ogrodzie. Przegląd ławek ogrodowych

Odpocznij w ogrodzie. Przegląd ławek ogrodowych

Planujesz urządzenie ogrodu, parku lub altany? Sprawdź, jak wybrać ławkę ogrodową, która będzie ozdobą otoczenia i zagwarantuje maksymalny komfort odpoczynku wśród zieleni!

Rodzaje ławek ogrodowych

Rynek wyposażenia ogrodowego jest obecnie bardzo szeroki i zróżnicowany - bez trudu znajdziemy produkty, dostosowane do naszych potrzeb. Ławki parkowe i ogrodowe produkuje się z wielu materiałów i w różnych formach. Wśród nich m.in. modele drewniane, stalowe, żeliwne, kamienne, betonowe, aluminiowe i łączone – wśród tych ostatnich popularne są przede wszystkim ławki z drewna i stali nierdzewnej. Projektowane w niezliczonej ilości kształtów i form, powinny być dostosowane przede wszystkim do przestrzeni, w jakiej będą się znajdować oraz roli, którą mają spełniać. W przydomowych ogrodach najlepiej sprawdzą się dekoracyjne ławki z oparciem, które będą stanowić dodatkową ozdobę ogrodu, wpisując się w jego estetykę. Z kolei w miejscach publicznych, takich jak ośrodki sportowe, szkolne boiska czy osiedla, lepszym wyborem będą minimalistyczne ławki bez oparcia.


 

Najpopularniejsze rozmiary

Wielkość ławki w dużym stopniu wpływa na jej wygodę. Najbardziej uniwersalny rozmiar mieści się w przedziale 150-180 cm. Taki model uwzględnia miejsce dla 3-4 osób. Optymalna wysokość siedziska to ok. 40 cm, zaś wysokość ławki z oparciem – ok. 90 cm. Przed podjęciem decyzji o kupnie warto przemyśleć, kto będzie korzystał z wybranej ławki i w jakich okolicznościach – nieco inny rodzaj wybierzemy chociażby dla dzieci. Należy również zwrócić uwagę na szerokość desek, wysokość oparcia i głębokość siedziska: wszystkie te czynniki mają duży wpływ na poczucie komfortu.


 

Kolorystyka i inne szczegóły

Po wyborze rodzaju i wymiarów ławki czas zdecydować się na jej odcień. Do najpopularniejszych wybarwień drewna należą: dąb, kasztan, mahoń, orzech, sosna, tik, wenge i palisander. Stalowe elementy konstrukcji utrzymane są zwykle w kolorze czarnym, szarym lub srebrnym. Barwa poszczególnych elementów jest kwestią indywidualną – należy jednak pamiętać, żeby dopasować ją do stylistyki miejsca, w którym będzie ustawiona ławka, a także jej przeznaczenia. Warto zwrócić uwagę na to, czy ławki malowane są ręcznie, stabilnie połączone i wykonane z materiałów, zapewniających optymalną wytrzymałość (impregnowane drewno, stal wysokowęglowa z powłoką antykorozyjną i termoodporną). Najlepsi producenci posiadają wieloletnią gwarancję na oferowane przez siebie modele.