Okna drewniane i plastikowe – które wybrać?

Okna drewniane i plastikowe – które wybrać?

Podczas gdy jeszcze do niedawna wszyscy chcieli mieć w swoich domach nowoczesne okna z PCV, dziś okna z drewna znowu wracają do łask. Czy warto się na nie zdecydować?

Nieszczelność, niedomykanie się, kłopoty z otwieraniem – pewnie każdy z nas pamięta niedogodności związane z montowanymi przed laty w budownictwie mieszkaniowym oknami drewnianymi. Dziś okna drewniane tworzone są przy zastosowaniu zupełnie innych, znacznie lepszych technologii, przez co stały się prawdziwym konkurentem dla okien plastikowych.

Okna drewniane mają sporo zalet, dlatego wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród osób budujących lub remontujących domy i mieszkania. Ważnym walorem okien drewnianych jest to, że są zdrowe, jako że wykonane są z naturalnego surowca. Materiał drewniany niesie też ze sobą określone walory estetyczne, dodaje budynkowi klasy. Takie okna szczególnie dobrze prezentują się w budynkach stylizowanych na dawne dworki, pałacyki, tradycyjne wiejskie chaty. Z kolei okna plastikowe doskonale będą wpisywać się w budownictwo nowoczesne. Jednak estetyka i sposób wkomponowania w całość nie jest jedynym kryterium, w oparciu o które powinniśmy dokonać ostatecznego wyboru.

Decydując się na okna drewniane, musimy zdawać sobie sprawę, że będą one wymagać od nas systematycznych zabiegów konserwacyjnych. Kilka razy w roku należy je czyścić, nakładać preparaty do pielęgnacji drewna, a co parę lat malować lub lakierować (po uprzednim zmatowieniu powierzchni). Okna plastikowe nie wymagają aż tak starannych zabiegów - wystarczy je od czasu do czasu myć.

Jeśli chodzi o odporność okien drewnianych i plastikowych, to jest ona porównywalna. Jednak okna plastikowe są nieco bardziej podatne na działanie słońca, w przypadku mocnego promieniowania mogą się wypaczać. Natomiast większą wytrzymałością w tej kwestii cechują się okna drewniane.

Generalnie jakość okien drewnianych i plastikowych jest dziś podobna. Różni je natomiast cena – okna drewniane są droższe. Które rozwiązanie wybierzemy, to kwestia naszego gustu, ważne tylko, aby zainwestować w dobry produkt zaufanej marki.