Organizacja energii elektrycznej na placu budowy

Organizacja energii elektrycznej na placu budowy

Nie sposób wyobrazić sobie zaawansowanych prac budowlanych bez jakiegokolwiek źródła energii elektrycznej. Jest ona niezbędna do należytego funkcjonowania niektórych urządzeń, a także do zapewnienia miejscu budowy światła po zapadnięciu zmroku.

Energia elektryczna na placu budowy

Plac budowy można zasilić energią elektryczną na dwa sposoby: bądź z przyłącza docelowego, które po sfinalizowaniu prac budowlanych i oddaniu budynku do użytku posłuży za źródło jego zasilania, bądź też za pomocą agregatów prądotwórczych. Niekiedy przedsiębiorstwa budowlane nie mają wyboru – w miejscach, w których nie ma nigdzie w pobliżu zasilania elektrycznego, agregaty prądotwórcze są niezbędne. Znajdują one zastosowanie zwłaszcza w budownictwie drogowym, które przecież musi sobie jakoś radzić w miejscach pozostających poza obszarem sieci energetycznych, a także w organizacji imprez masowych, odbywających się nierzadko w ustronnych zakątkach, gdzie nie ma w pobliżu niezbędnego do należytego funkcjonowania urządzeń nagłaśniających zasilania elektrycznego. Agregaty prądotwórcze są więc urządzeniami niezwykle przydatnymi.

 

Kupić czy wynająć?

Jeśli prowadzisz firmę budowlaną i trafiło ci się zlecenie wymagające użycia agregatów prądotwórczych, zadajesz sobie zapewne pytanie, co bardziej będzie ci się opłacało: kupno czy też wynajem agregatu prądotwórczego? Za jedną i drugą opcją przemawiają pewne korzyści, ale i każda z nich pociąga za sobą różnego rodzaju niedogodności. Jeśli zdecydujesz się na zakup, może się okazać, że niepotrzebnie zainwestowałeś mnóstwo pieniędzy w urządzenie, które przydało ci się zaledwie kilka razy. Jeśli je wynajmiesz, doraźnie ograniczysz wprawdzie wydatki, ale na dłuższą metę może to się okazać bardziej kosztowne niż kupno własnego agregatu. Wiele zależy od charakteru przyjmowanych przez ciebie zleceń i od zakresu świadczonych przez twoje przedsiębiorstwo usług, a także od szeregu innych czynników, o których nie ma tu potrzeby wspominać. Powinieneś je wszystkie wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.