Oświetlenie ogrodu i tarasu ­– jak samodzielnie je zaprojektować?

Oświetlenie ogrodu i tarasu ­– jak samodzielnie je zaprojektować?

Elektryczne światło w ogrodzie i na tarasie przyczynia się do zwiększenia walorów estetycznych posesji, a także daje domownikom poczucie bezpieczeństwa. Jak samodzielnie zaaranżować oświetlenie na zewnątrz domu?

Światło na zewnątrz domu nie tylko zdobi ogród i podkreśla jego wizualne atuty, ale również umożliwia bezproblemowe poruszanie się po terenie posesji. Stwarza poza tym przyjemny nastrój i umila chwile spędzane z bliskimi na świeżym powietrzu. Stanowi nieocenione udogodnienie w przypadku wieczornych przyjęć na łonie natury. Warto więc skusić się na wyposażenie swojego ogrodu i tarasu w należyte lampy. Ale od czego zacząć?


Pierwsze kroki

Najpierw powinniśmy zdecydować się, które miejsca w ogrodzie chcemy oświetlić. Najlepiej jest zamontować lampy wzdłuż ścieżek ogrodowych, schodów wiodących na taras, w najbardziej reprezentatywnych zakątkach (przy ławkach i kwiatach). W ogrodzie sprawdzi się zarówno oświetlenie punktowe, jak i wielopunktowe. Bardzo ważnym elementem są również oprawy (które będą pełniły funkcję kloszy) – dzięki nim skierujemy strumień światła w odpowiednim kierunku. Na rynku akcesoriów ogrodowych znajdziemy nieprzebrane mnóstwo przeróżnych opraw, a także przeobfitą ilość rozmaitych rodzajów lamp, które różnią się od siebie kształtami, intensywnością oświetlenia, jego kolorytem, a także ogólną jakością.


Bezpieczeństwo

Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego jeśli decydujesz się na samodzielny montaż, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Oświetlenie w ogrodzie powinno być zasilane przez dodatkowy obwód z instalacji domowej. To ustrzeże domowników przed ewentualnym porażeniem i zapewni lampom ogrodowym ciągłość zasilania (instalacja może być nisko- lub wysokonapięciowa). Ważne, aby obwód zasilający oświetlenie w ogrodzie miał dwa wyłączniki: nadmiaroprądowy oraz różnicoprądowy.


Instalacja niskonapięciowa

Przy instalacji niskonapięciowej (12 lub 24 V) niezbędny jest transformator zmniejszający napięcie z 230 V do wartości pożądanej. Instalacja niskonapięciowa jest bezpieczna, umożliwia samodzielne rozmieszczenie przewodów elektrycznych. Wiążą się z nią jednak również pewne niedogodności. Przy takiej instalacji trudniej jest sterować oświetleniem w ogrodzie czy na tarasie. Poza tym uniemożliwia ona zastosowanie opraw energooszczędnych, wymusza również użycie grubszych przewodów zasilających, które tym się różnią od zwykłych, że drożej kosztują, cechują się mniejszą elastycznością i są kompatybilne jedynie z pewnymi określonymi typami opraw.


Instalacja zasilana napięciem sieciowym

Instalacja zasilana napięciem sieciowym (230 V) okazuje się o wiele atrakcyjniejszym rozwiązaniem. Między innymi dlatego, że decydując się na nią, możemy zamontować w swoim ogrodzie praktycznie nieograniczoną liczbę lamp (co w przypadku instalacji niskonapięciowej nie jest możliwe). Poza tym instalacja zasilana napięciem sieciowym przyda się nie tylko do zasilania oświetlenia, ale również wielu innych urządzeń ogrodowych. Za wyższością tej instalacji przemawia także i to, że na rynku o wiele więcej jest opraw oświetleniowych dostosowanych specjalnie do niej. Przy montażu oświetlenia w ogrodzie warto rozejrzeć się w sklepach za wodoodpornymi zasilaczami (przykładowe znajdziesz tutaj: https://el12.pl/zrodla-zasilania,k343).


Po prawidłowym montażu oświetlenia oraz doprowadzeniu do niego instalacji elektrycznej nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko zaczekać na wieczór i sprawdzić efekt.