Pale fundamentowe czy pale wkręcane? Specyfika palowania

Pale fundamentowe czy pale wkręcane? Specyfika palowania

Osoby związane z branżą budowlaną doskonale orientują się w specyfice wybranych prac budowlanych, dla których często podstawą jest sam fundament.

To właśnie na nim zostaje wzniesiony konkretny budynek, któremu należy zapewnić stabilną i wytrzymałą konstrukcję. Błędy na poziomie wylewania fundamentów bezpośrednio rzutują na kolejne etapy pracy, niejednokrotnie negatywnie odbijając się na bezpieczeństwie. Przy fundamentach bardzo często są stosowane tak zwane pale fundamentowe, znakomicie sprawdzające się w wielu rodzajach budowy. Najczęściej są one produkowane na bazie betonu, odznaczając się satysfakcjonującą stabilnością.

Czym są pale wkręcane?

Obecnie branża budowlana korzysta z wielu nowoczesnych metod, które pozwalają na optymalne wykonywanie poszczególnych prac. Zwykłe pale fundamentowe już jakiś czas temu uległy modyfikacji, czego dowodem jest możliwość zastosowania ich pod nazwą pale wkręcane. Na uwagę zasługuje sam proces ich tworzenia. Profesjonalne firmy budowlane potrafią w szybkim czasie wkręcić w grunt stalową tubę o odpowiednich gabarytach, z zastosowaniem funkcjonalnych maszyn. Znakiem rozpoznawczym tuby jest odpowiednio wyprofilowana głowica, która przyczynia się do rozepchania gruntu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie pożądanego kształtu gwintu. Zwieńczeniem tuby jest niezawodne ostrze znajdujące się w momencie instalacji bezpośrednio pod palem. Oczywiście możliwe jest dodatkowe wzmocnienie tuby za pomocą kosza zbrojeniowego. Należy zaznaczyć, że z pomocą nowoczesnych technologii można go wprowadzić nawet po zalaniu pala betonem.

Specyfika pali fundamentowych

Pale fundamentowe są wykorzystywane przy budowie wielu obiektów, zapewniając stuprocentową wytrzymałość. Obecnie pale są jedną z częściej stosowanych metod usadowienia fundamentów – szczególnie, jeśli komuś zależy na bardzo głębokich podstawach. Pale fundamentowe stanowią podstawę obciążenia, a ich konkretna funkcja jest uzależniona od wybranego wariantu. Dla przykładu, tradycyjne pale są nakierowane na tarcie zarówno na pobocznicy, jak i spodniej części. Z kolei warianty zawieszone bazują na obciążaniu gruntu dzięki działaniu samej pobocznicy. Dość często w pracach budowlanych mamy do czynienia z palami ustabilizowanymi na skale. W takim przypadku są to modele stojące, w których głównym czynnikiem obciążającym jest stopa. Na niektórych terenach budowy odbywa się produkcja pali dostosowanych do konkretnych potrzeb, jednakże niekiedy najlepszym rozwiązaniem okaże się zakup gotowych konstrukcji. Wszystko zależy od charakteru budowy oraz możliwości technologicznych firmy zajmującej się wznoszeniem konkretnego obiektu.

Czym jest palowanie?

Palowanie jest obecnie jedną z powszechniejszych prac fundamentowych. Co za tym idzie, dotyczy ona początkowego etapu budowy. W pracach wykorzystuje się najnowocześniejsze maszyny budowlane, dzięki którym można naprawdę szybko usadzić w gruncie optymalną ilość pali. W zależności od wybranego rodzaju, pale są mocowane w podstawie na wiele sposobów. Zazwyczaj jest to wbijanie bądź wkręcanie z wykorzystaniem funkcjonalnych urządzeń. Bardzo ważny jest etap uformowania trzonu pala – tak, aby można było przystąpić do kolejnych prac. Jeśli ktoś jest zainteresowany zastosowaniem gotowych pali, na rynku znajdzie wiele praktycznych wariantów. Najpopularniejsze są modele stalowe, żelbetonowe oraz sprężone. Dość często spotykanym zjawiskiem jest formowanie pali bezpośrednio w gruncie, przy użyciu odpowiednio wyprofilowanych rur obsadowych bądź otworów wierconych. W zależności od możliwości technologicznych, firma budowlana korzysta z wielu metod, które różnią się między sobą chociażby pod kątem sposobu wiercenia otworu.

Współczesne usługi budowlane zazwyczaj opierają się o korzystanie z najnowocześniejszych urządzeń, które pozwalają na precyzyjne zrealizowanie kolejnych etapów budowy. Dość powszechnie stosowane są między innymi pale fundamentowe, dostępne w różnych gabarytach. Stanowią one podstawę wielu budynków, zapewniając wytrzymałość na najwyższym poziomie.