Po każdej budowie trzeba czymś skutecznie wyczyścić elewację

Po każdej budowie trzeba czymś skutecznie wyczyścić elewację

Jeśli zabieracie się do mycia elewacji, musicie zdawać sobie sprawę, że nie jest to proste zadanie. Przede wszystkim, powinniście na samym początku określić, co jest głównym powodem zabrudzenia.

Utrzymanie porządku we własnym mieszkaniu nie jest łatwą sprawą. Nasza codzienna aktywność przyczynia się do tego, że z każdym kolejnym dniem jest coraz więcej elementów, które należy koniecznie wyczyścić i wysprzątać. Jeszcze trudniej wygląda sprawa z zewnętrzną częścią naszych mieszkań. Tak właśnie jest choćby w przypadku elewacji. Trzeba się nimi odpowiednio często zajmować (minimum raz na kilka sezonów), aby zawsze charakteryzowały się najwyższą możliwą jakością. Jak jednak skutecznie to robić? Jakich używać środków, aby wykonanie tego zadania było szybkie i profesjonalne?

 

Co to jest elewacja?

Nie każdy wie, że tym terminem określamy zewnętrzną powierzchnię ściany budynku wraz ze wszystkimi elementami, które znajdują się na niej. Warto też poznać podział, jaki dokonujemy w tym temacie. Elewacje dzielimy ze względu na położenie do ulicy (wyróżniamy frontową czy boczną) oraz w stosunku do stron świata (południowa, północna, wschodnia oraz zachodnia). Inny podział to ten zakładający rodzaj wykończenia. Tutaj możemy mówić o elewacjach z kamienia naturalnego, tynkowych (najczęściej stosowane), z cegły oraz drewnianych.

 

Co przyczynia się do zanieczyszczenia elewacji?

Najważniejszym kryterium jest położenie domu czy mieszkania. Elewacje szybciej wymagają wyczyszczenia, jeśli budynek jest w niedalekim sąsiedztwie zakładów przemysłowych (szczególnie fabrycznych) czy ruchliwych ulic. Dymy z kominów czy spaliny z rury wydechowej - to wszystko powoduje, że elewacje błyskawicznie tracą swój pierwotny urok. Z kolei posiadanie mieszkania niedaleko lasu może spowodować, na przykład, że elewacja będzie zabrudzona glonami czy grzybami pleśniowymi. To jednak nie jedyny czynnik. Ważna jest nasiąkliwość tynku. W tym przypadku elementy odznaczające się większym wskaźnikiem są gorsze. Dlaczego? Wtedy mocniej absorbują wszelkie zanieczyszczenia i nawet padający deszcz nie jest w stanie nic na to poradzić. Kluczowa jest też faktura tynku. Jeśli macie powierzchnię gładką, to jest ona mniej podatna na ubrudzenia.

 

Używaj profesjonalnych detergentów

Jeśli zabieracie się do mycia elewacji, musicie zdawać sobie sprawę, że nie jest to proste zadanie. Przede wszystkim, powinniście na samym początku określić, co jest głównym powodem zabrudzenia. W tym przypadku mogą to być zwykłe zanieczyszczenia albo glony czy pleśnie. W obu sytuacjach należy użyć profesjonalnych detergentów, aby wykonanie tej czynności było skuteczne. Niestety, zwykłe środki w niczym nam nie pomogą (jak czyszczenie szczotką przy użyciu wody i mydła) i tylko stracimy przez nie swój cenny czas. Jest jednak profesjonalny płyn do mycia elewacji który poradzi sobie z każdym zabrudzeniem.

Jeśli Wasze elewacje są bardzo mocno zanieczyszczone, to przede wszystkim musicie umyć je wodą pod ciśnieniem (kiedy zabrudzenia są spore, trzeba też wykonać malowanie). Jak często powtarzać taki zabieg? Przynajmniej raz na kilka lat. W tym przypadku niezbędna będzie myjka ciśnieniowa. Należy ustawić właściwe ciśnienie, które będzie usuwać zabrudzenia oraz posiadać odpowiednią dyszę. Koniecznie musicie dodać profesjonalnego detergentu, który szybko pomoże uporać się wam z tym kłopotem. Przed właściwym myciem powinniście także ocenić odpowiednią odległość, aby zadanie zostało wykonane jak najbardziej precyzyjnie i skutecznie. Po zakończeniu czyszczenia, należy też umyć ściany czystą wodą i pozwolić im wyschnąć.

Czasami jednak sam brud nie jest jedynym powodem, dla którego należy wykonać czyszczenie elewacji. Niekiedy ściany mają nieproszonych gości w postaci grzybów pleśniowych albo glonów. Na szczęście, ze wszystkim można sobie relatywnie szybko i sprawnie poradzić. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest wykonanie odkażenia. Inaczej elewacje dalej nie będą w odpowiednim stanie. W tym przypadku także powinniście skorzystać z profesjonalnych preparatów (na przykład ze środków glono czy grzybobójczych), które można nabyć w porządnych sklepach stacjonarnych czy internetowych (warto też dowiedzieć się o dalsze wskazania - już po zastosowaniu danego produktu). Takie markowe specyfiki zagwarantują Wam skuteczność działania i piękny wygląd elewacji. Odkażoną powierzchnię trzeba dodatkowo zabezpieczyć przed ponownym osiedlaniem się glonów czy grzybów. Warto w tym celu użyć farby z dodatkiem biocydów albo bezbarwnego impregnatu.

 

Artykuł powstał przy udziale właściciela sklepu E-Czysto