Porównanie kotła na pellet i ekogroszek

Porównanie kotła na pellet i ekogroszek

Wiele osób, planując montaż centralnego ogrzewania, zastanawia się, jaki rodzaj kotła wybrać. Obecnie najpopularniejsze rozwiązania to pellet i ekogroszek. Postaram się porównać oba paliwa, biorąc pod uwagę cenę, kaloryczność, wpływ na jakość powietrza, a także komfort użytkowania.

1.CENA

Panuje błędne przekonanie, że najtańszym paliwem jest węgiel. Biorąc pod uwagę ceny paliw, łatwo dojść do wniosku, ze ekogroszek lub pellet są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Tona ekogroszku (o maksymalnej wilgotności 8%) to koszt około 1100 zł, natomiast tona dobrej jakości pelletu to wydatek w granicach 1000 zł.

 

2.KALORYCZNOŚĆ

Teoretycznie kaloryczność węgla jest wyższa niż w przypadku pelletu – wynosi ona 25MJ/kg (kaloryczność pelletu: 19 MJ/kg). Mimo to pellet jest bardziej opłacalnym paliwem, głównie ze względu na nowoczesne, w pełni automatyczne kotły. Dzięki takim innowacjom w ostatecznym rozrachunku korzystniejsze okazuje się spalanie biomasy.

Sprawdź także: Kocioł C.O. na ekogroszek EKO-GT KWPD 17 NEW

 

3.WPŁYW NA CZYSTOŚĆ POWIETRZA

Dużą wadą kotłów na węgiel jest bardzo duży stopień zanieczyszczenia atmosfery.  Większość dostępnych na rynku kotłów na ekogroszek to sprzęt niskiej jakości. Efektywność takiego sprzętu jest niewielka, natomiast emisja substancji toksycznych do atmosfery jest stosunkowo wysoka.

Kotły na pellet są zdecydowanie bardziej ekologiczne od ich odpowiedników na węgiel. Przyznano im 5 klasę sprawności energetycznej. Tak niska szkodliwość dla środowiska jest możliwa dzięki temu, że podczas spalania biomasy do atmosfery wydziela się jedynie taka ilość dwutlenku węgla, jaka była użyta podczas procesu fotosyntezy. Biomasa to również największe źródło energii odnawialnej.

Przeczytaj również: Piec na pellet – który kocioł wybrać do ogrzewania mieszkania?

 

4.KOMFORT UŻYTKOWANIA

Obecnie dostępna na rynku technologia sprawia, że kocioł na pellet nie wymaga montażu w specjalnie do tego przygotowanej kotłowni. Na dobrą sprawę wystarczy garaż czy warsztat.  Pylenie jest praktycznie wyeliminowane, dzięki czemu łatwo utrzymać czystość w takim pomieszczeniu.

W przypadku kotłów na węgiel pylenie jest stosunkowo duże, więc wymagają one stałego czyszczenia. Najlepiej instalować je w specjalnie zaadaptowanej na ich potrzeby kotłowni.