Praca na budowie – o czym trzeba pamiętać?

Praca na budowie – o czym trzeba pamiętać?

Budowa domu jest nie tylko kosztowna, ale i czasochłonna. Co jest w niej najważniejsze? O czym nie możemy zapomnieć? Odpowiedź znajduje się poniżej – zapraszamy do lektury!

Po pierwsze: formalności

Zanim rozpoczniemy budowę, musimy pamiętać o wszelkich formalnych sprawach. Przede wszystkim musimy kupić odpowiednią działkę budowlaną oraz dostać niezbędne przy każdej inwestycji (zarówno tej małej, jak i dużej) pozwolenie na budowę. Wszystkie sprawy formalne zawsze trochę trwają – nie da się tego przyspieszyć. Każda instytucja, do której się udamy, ma swoje przepisy i zasady działania, których koniecznie trzeba przestrzegać. Oczywiście musimy też znaleźć dobrą ekipę budowlaną. Najlepsze przedsiębiorstwa mają napięty grafik. Chcesz współpracować z najlepszymi? Musisz już wcześniej zaklepać termin. Czasami czeka się nawet kilka miesięcy. Dobre firmy używają najlepszego sprzętu budowlanego – w tym funkcjonalnych mini żurawi.

 

Po drugie: badania geodezyjne

Konieczne przed każdą budową są kompleksowe badania geodezyjne. Znajdź dobrego, sprawdzonego geodetę i zleć mu profesjonalną analizę terenu. Po sprawdzeniu wszystkiego będziemy mieli całkowitą pewność, że niczego nie przeoczyliśmy. Będziemy też spokojni, że nasz dom stoi na twardym, dobrym, niebagnistym gruncie. Jeśli poszukamy odpowiednio wcześniej, na pewno znajdziemy fachowca, który spełni nasze oczekiwania i wykona swoją pracę na dobrych warunkach finansowych.

 

Po trzecie: profesjonalny kosztorys

Myślisz, że kosztorys nie ma znaczenia? Sądzisz, że bez problemu poradzisz sobie z wydatkami związanymi z budową? Być może – kosztorys jest jednak niezbędny, aby wszystko szlo zgodnie z planem i aby cały proces odbył się bez większego stresu i nerwów. W profesjonalnym kosztorysie musisz uwzględnić zarówno koszty robocizny, jak i wydatki na materiały budowlane. Koniecznie zostaw też pewną kwotę na niespodziewane wydatki. Zawsze bowiem w międzyczasie możemy natknąć się na jakieś trudności. Dla własnego spokoju warto doliczyć ok. 20% do końcowego wyniku.