Praktyczne rozwiązania do małego mieszkania

Praktyczne rozwiązania do małego mieszkania

Własne wcale nie musi równać się ciasne! Małe mieszkania są wymagające pod względem aranżacji, ale to właśnie z myślą o nich powstają praktyczne i kreatywne rozwiązania, które każdy z nas może zastosować we własnych czterech ścianach.

Ciasne mieszkanko – potrzebny projektant wnętrz?        

Sprytne urządzenie małego wnętrza to nie lada wyzwanie. Zakup każdego mebla i wstawienie każdej dekoracji musi być poprzedzone mierzeniem, przestawianiem i sprawdzaniem, czyli – ogólnie rzecz biorąc – kombinowaniem. Czasem chcielibyśmy, żeby ktoś nas w tym wyręczył, ale usługi projektantów nie należą do najtańszych. Nie każdy ma jednak na tyle wyostrzony zmysł przestrzenny, by z łatwością wyszukiwać rozwiązania, które pozwolą nam zaoszczędzić miejsce. Wtedy w sukurs przychodzą poradniki na temat aranżacji wnętrz, które dobrze jest prześledzić, zanim na poważnie weźmiemy się do urządzania naszego niedużego gniazdka. Dowiemy się z nich między innymi, jak operować oświetleniem i jakie kolory wybrać, by optycznie powiększyć ciasną przestrzeń. Książki lub czasopisma wnętrzarskie dostarczają poza tym wielu inspiracji, które wyzwolą w nas kreatywność, a ta – w połączeniu z odrobiną wolnego czasu – pomoże nam urządzić mieszkanie samodzielnie.

 

Półki zamiast regałów

Regały bywają na tyle gabarytowe, że skutecznie zagracają przestrzeń w małym lokum. A gdzieś przecież trzeba trzymać książki czy płyty. Najlepiej na widoku, bo przecież są to przedmioty, które poza tym, że wzbogacają nas kulturalnie, po prostu ładnie się prezentują. Dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z regałów i zamontowanie wiszących półek. A bardzo dobrym pomysłem będzie zawieszenie ich u samej góry ściany, tuż pod sufitem. Wykorzystamy dzięki temu przestrzeń, która zwykle się marnuje i uzyskamy bardzo ciekawy efekt estetyczny.

 

Przy ścianie

Niektóre meble i przyrządy są nam niezbędne, choć zabierają naprawdę sporo wolnego miejsca. Ale większość z nich da się bardzo prosto ukryć. Mianowicie, wystarczy przymocować je do ściany za pomocą ruchomego mechanizmu, który obsłużymy jednym ruchem ręki. Złożyć w ten sposób możemy blat stołu, deskę do prasowania, suszarkę na pranie, a nawet łóżko. Jeżeli w danym momencie czegoś nie używamy, nie musi przecież zajmować nam to cennej przestrzeni.

 

Puf – schowek doskonały

Puf to jedno z najwygodniejszych i najbardziej funkcjonalnych siedzisk, ponieważ zwykle można w nim coś ukryć. W małym mieszkaniu lub kawalerce nie może go zabraknąć. Puf może być też schowkiem na masę przedmiotów – zabawki, kosmetyki czy przybory do szycia. Niektóre są wyposażone w przegródki, co ułatwia przechowywanie rzeczy. To rozwiązanie o wiele lepsze niż tradycyjne pudełko. Bądź co bądź, na tekturowym pudle nie rozsiądziemy się wygodnie.