Schody z drewna czy betonowe?

Schody z drewna czy betonowe?

Schody wewnętrzne to element architektoniczny pełniący nie tylko funkcję użytkową, ale też dekoracyjną. Dobrze wkomponowane, estetycznie wykończone, będą stanowiły prawdziwą ozdobę całego wnętrza.

Schody drewniane, metalowe, a nawet szklane to marzenie wielu osób budujących lub remontujących dom. Jednak są one dość kosztowne, dlatego też coraz częściej wybierane są schody betonowe, praktyczne, trwałe i znacznie tańsze, tym bardziej, że można je rozmaicie wykończyć. Najbardziej oczywisty sposób to wykończenie drewnem, ponieważ jednak drewno jest drogie, można ograniczyć się do położenia go jedynie na stopniach, a podstopnie otynkować na biało. Naturalnie schody w całości drewniane są eleganckie i konstrukcyjnie lżejsze, dlatego też można je w zasadzie montować już po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych, ponadto same w sobie stanowią element dekoracyjny. Schody drewniane, podobnie jak metalowe, mogą mieć dowolny kształt, zatem doskonale wkomponują się w każdą, nawet stosunkowo niewielką przestrzeń. Do ich wykończenia można wykorzystać szkło czy elementy metalowe, dzięki czemu nabiorą innego charakteru stylistycznego.

Jednak i ze schodów betonowych można uczynić piękny fragment wystroju wnętrza. Oprócz okładziny z drewna można je obłożyć płytkami ceramicznymi, wykończyć kamieniem naturalnym lub położyć na nich wykładzinę dywanową, szczególnie efektownie będzie wyglądała taka z długim włosem i na schodach usytuowanych między dwiema ścianami. Ostatnio, w związku z rozpowszechnieniem się mody na industrialny styl aranżacji wnętrz, dużym zainteresowaniem cieszą się surowe schody z betonu, pomalowane farbą lub lakierem albo wykończone designerską wylewką.