Ścianki działowe – z czego warto je wykonać?

Ścianki działowe – z czego warto je wykonać?

Ścianki działowe, jak sama nazwa wskazuje, oddzielają od siebie pomieszczenia domów i mieszkań. Mogą być ciężkie – murowane - lub zbudowane z lekkich materiałów. Które rozwiązanie jest najlepsze?

Ściany działowe zwykle budowane są z cegły pełnej, ale nie jest to jedyny materiał, który można do tego celu wykorzystać. Z prostego względu – ściana ma pełnić funkcję podzielenia pomieszczenia, a nie utrzymywania stropów. Jednak powinna być na tyle wytrzymała, by nie runęła pod byle naciskiem. Dodatkowo, dobrze by było, gdyby chroniła przed wilgocią i hałasem. I tutaj cegła ma przewagę nad, na przykład, płyta gipsową. Doskonale tłumi wszelkie hałasy.

Budowanie tradycyjnych ścian działowych, czyli właśnie z cegły pełnej, wiąże się z wymogiem tynkowania i to często warstwy ponad jedno centymetrowej. Murowanie z cegieł jest czasochłonne, więc lepszym rozwiązaniem zdaje się być użycie bloczków betonu komórkowego. To szybkie i łatwe murowanie, ale efekt akustyczny pozostawia wiele do życzenia. Z pomocą przychodzą płyty gipsowo-kartonowe, które posiadają warstwę izolacyjno-akustyczną. Bloczki nie są tak ciężkie jak cegły, a jako spoiwo nie muszą być grube, co ułatwia późniejsze położenie tynku.

Tradycyjne cegły sukcesywnie wypierane są przez lekkie materiały, takie jak gips. Ścianki szkieletowe, bo o nich mowa, pokryte są płytami gipsowymi. Do instalacji potrzebują szkieletu drewnianego lub rusztu stalowego. Wykonuje się je szybko i dość łatwo, a i dają większe pole manewru w przyszłości, gdybyśmy chcieli przestawić taką ściankę. A jak sprawa wygląda jeśli chodzi o hałas? Między częściami rusztu układa się wełnę mineralną lub szklaną, co służy za izolację akustyczną.

To właśnie akustyka jest najważniejszym kryterium, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze rodzaju ścian działowych. Im cięższe materiały, tym nasze pomieszczenia będą lepiej wyciszone, i tutaj najlepszym wyborem są wspomniane cegły pełne.