Tańszy prąd w domu, czyli jak podreperować budżet?

Tańszy prąd w domu, czyli jak podreperować budżet?

Jakie kroki należy podjąć, aby płacić niższe rachunki za energię elektryczną? Który z dostawców oferuje najtańszy prąd? Na te oraz inne pytania odpowiadamy poniżej.

 

Sprzęt energooszczędny = tańszy prąd

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zredukowanie kosztów wykorzystania energii elektrycznej jest używanie urządzeń energooszczędnych. Są one co prawda nieco droższe, ale w dłuższej perspektywie czasowej bardziej się opłaca kupić taki właśnie sprzęt. Artykuły gospodarstwa domowego powinny pochłaniać jak najmniej prądu. Stare telewizory, lodówki i pralki zużywają zbyt wiele energii, dlatego warto wymienić je na nowsze urządzenia.

 

Wyciągaj wtyczkę z gniazdka

Jeśli nie korzystasz w danej chwili ze sprzętu elektrycznego, wyłącz go i najlepiej wyciągnij wtyczkę z gniazdka. Warto zauważyć, że komputer czy telewizor w stanie czuwania zużywa ok. 2 watów prądu na godzinę. To wprawdzie nie tak dużo, ale jeśli pomnożyć tę liczbę przez 1000 albo 2000 godzin – różnica stanie się zauważalna. Dlatego warto wyłączać urządzenia elektryczne, jeśli ich nie używamy.

 

Uwaga na czajniki!

Niektóre czajniki (te o mocy przekraczającej 2000 W) pochłaniają wiele prądu. Aby zmniejszyć koszty zużycia energii, warto napełniać czajnik tylko taką ilością wody, którą zużyjemy za jednym razem. Im więcej wody w czajniku, tym więcej energii pobierze urządzenie, ponieważ będzie dłużej pracować. Dlatego warto wziąć to pod uwagę. W szerszej perspektywie czasowej bardziej opłaca się używać czajników o większej mocy, ponieważ woda szybciej się w nich gotuje, w związku z czym zużycie prądu jest mniejsze.

 

Tania energia u dobrego dostawcy

Jeśli płacisz zbyt wysokie rachunki, warto pomyśleć o zmianie dostawcy. Tani prąd jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy rozejrzeć się tylko w ofertach poszczególnych firm. Nie należy decydować się na pierwszego lepszego dostawcę, z którego usług korzystają bliscy czy sąsiedzi. Najlepiej wybrać optymalne rozwiązanie, które nie narazi Cię na zbyt wysokie koszty. Trudno powiedzieć, który z dostawców oferuje najtańszy prąd. Wiele zależy od okoliczności: od usytuowania budynku, dostępnych źródeł energii itd. Tym niemniej jednym z najbardziej atrakcyjnych cenowo dostawców, o którym koniecznie należy tu wspomnieć, jest firma Po Prostu Energia.

 

Korzystaj z żarówek energooszczędnych

Warto kupować też żarówki energooszczędne. Są powszechnie dostępne w sklepach, a ich ceny systematycznie spadają. Świetlówki i lampy LED-owe sprawdzają się najlepiej, ponieważ pobierają najmniej energii. A tania energia powinna być priorytetem dla wszystkich tych, którzy chcieliby zaoszczędzić i uchronić się przed niepotrzebnymi wydatkami.

 

Garść powyższych wskazówek powinna okazać się przydatna dla wszystkich osób, które chciałyby płacić mniej za prąd, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inne cele.