Wybór mebli do ogrodu

Wybór mebli do ogrodu

Wybierając meble do ogrodu, trzeba mieć na uwadze fakt, że tego rodzaju wyposażenie musi spełniać szereg warunków.

Meble ogrodowe są stale narażone na działanie czynników pogodowych, takich jak wilgoć, woda, nasłonecznienie i wysokie temperatury, a dodatkowo, jeśli nie są chowane na zimę do pomieszceń. Na szczęście do wyboru jest wiele rodzajów mebli ogrodowych, z łatwością więc można znaleźć takie, które odpowiadać będą wszelkim wymaganiom, także jeśli chodzi o cenę. Meble ogrodowe można podzielić na kilka grup, przede wszystkim ze względu na styl, kształt, walory użytkowe, a także materiał, z jakiego zostały wykonane. Ta ostatnia cecha jest bardzo istotna dla trwałości mebli, jasne bowiem jest, że na przykład metalowe będą znacznie bardziej trwałe niż drewniane.

Materiał bardzo mocno wpływa też na estetykę, ale trzeba wiedzieć, że meble wykonane z materiałów dobrej jakości, wytrzymałych i prezentujących się bardzo atrakcyjnie, bywają kosztowne. Najczęściej spotkać można meble ogrodowe wykonane z plastiku. Są lekkie, łatwo więc przenosi się je z miejsca na miejsce, chowa na zimę czy transportuje ze sklepu. Niestety jednak nie są one szczególnie trwałe. Łatwo można je uszkodzić, a już prawdziwą zmorą ich właścicieli są zarysowania, których praktycznie nie da się uniknąć. Poza tym meble takie zwykle mają najważniejszą zaletę w postaci ceny, ich estetyka nie jest więc najwyższa, choć oczywiście nie można generalizować.

Bardzo atrakcyjnie prezentują się za to meble proponowane przez producentów od stosunkowo niedługiego czasu, wykonywane z połączeń materiałów. Są to na przykład kompozycje drewna i szkła czy drewna i metalu. Takie meble prezentują się bardzo elegancko i stanowią nie tylko użyteczne wyposażenie ogrodu czy tarasu, ale także ich prawdziwą dekorację. Wielką popularnością cieszą się też niezmiennie meble z wikliny, rattanu i technorattanu. Zwykle nie należą do najtańszych, ale za to mają mnóstwo zalet. Świetnie się prezentują, są lekkie, wygodne, naturalne, a więc ekologiczne, a także łatwo utrzymać je w czystości. Do tego, jeśli meble wykonał renomowany producent technorattanu, można mieć pewność, że akcesoria te każdemu posłużą przez długi czas. Niemała inwestycja jest więc w pełni opłacalna.

Wybierając meble, trzeba też pamiętać, by charakterem pasowały do ogrodu. Jeśli na przykład jest on urządzony w stylu francuskim czy angielskim, a więc eleganckim, toporne, proste w stylu meble na pewno nie będą wyglądać w nim dobrze. Należy mieć to na uwadze jeśli efekt końcowy ma być satysfakcjonujący. Jeżeli zaś chodzi o kwestię znalezienia mebli idealnych, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i stylu oraz wytrzymałości, raczej nie powinno z tym być problemu, gdyż wybór jest bardzo duży.