Wymagania dotyczące sal konferencyjnych

Wymagania dotyczące sal konferencyjnych

Pomieszczenia do użytku klienta biznesowego powinny spełniać pewne standardy oraz normy. Poniżej przedstawiamy garść informacji na temat regulacji prawnych oraz ogólnych wymagań dotyczących sal konferencyjnych.

Wymagania akustyczne
 
Sala konferencyjna powinna być zabezpieczona przed nadmiernym hałasem pochodzącym z zewnątrz budynku. Oznacza to m. in., że instalacje techniczne oraz urządzenia znajdujące się w budynku, w którym mieści się sala, nie powinny przewodzić w zbyt dużym stopniu dźwięku – fakt godny podkreślenia, zwłaszcza że stosunkowo rzadko bierze się go pod uwagę. Rzutuje to później na budżet inwestycji. Dostosowanie obiektu do obowiązujących norm akustycznych jest bardzo kosztowne. Budynki użyteczności publicznej są sprawdzane przez przedstawicieli odpowiednich instytucji pod kątem przepuszczalności hałasu, dlatego jeśli wahasz się przed wynajęciem sali konferencyjnej, możesz poprosić właściciela obiektu o okazanie dokumentu potwierdzającego przejście pozytywnej kontroli hałasu.
 
 
Wymagania oświetlenia
 
Inne wymagania dotyczą oświetlenia. Dla zapewnienia komfortu uczestnikom spotkania nie może być ono zbyt intensywne i rażące. Teoretycznie w sali konferencyjnej minimalne oświetlenie powinno mieścić się w granicach 200-400 lx. W rzeczywistości jednak ten wymóg bywa niejednokrotnie bagatelizowany przez osoby zajmujące się projektowaniem sal konferencyjnych –  a tymczasem trzeba o to koniecznie zadbać. W sali konferencyjnej niezbędne są rolety lub żaluzje, które pozwoliłyby zaciemnić pomieszczenie w razie intensywnego światła słonecznego.
 
 
Temperatura
 
W sali konferencyjnej koniecznie powinna funkcjonować klimatyzacja. Temperatura w pomieszczeniu nie może być zbyt wysoka z uwagi na dobro uczestników zebrania. Zwłaszcza jeśli spotkanie dotyczy zagadnień trudnych, wymagających skupienia uwagi, zbyt wysoka temperatura z całą pewnością nie wyjdzie nikomu na dobre. Powinno się też zadbać o ogrzewanie, zwłaszcza jesienią i zimą.
 
Jeśli organizujesz konferencje w Warszawie - baza obiektów dostępnych rynku jest obszerna. Warto jednak poświęcić trochę więcej czasu, aby znaleźć salę o odpowiedniech standardach.