Post

Jakie płytki wybrać do swojej kuchni?

Ochrona przestrzeni między szafkami a blatem roboczym jest bardzo ważna, ponieważ jest ona narażona na zabrudzenia i zachlapania. Najlepiej pokryć ją płytkami ceramicznymi lub gresem. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie płytek kuchennych.

Nowoczesna kuchnia: Mniej znaczy więcej

Słynna maksyma Miesa van der Rohe "Mniej znaczy więcej" nada Twojej kuchni nowoczesny wygląd. Ten styl kładzie nacisk na oszczędne stosowanie kolorów, linii i akcesoriów. Meble często mają proste linie i gładkie fronty utrzymane w tej samej kolorystyce. Monochromatyczne aranżacje tworzą jedną płaszczyznę między podłogą a ścianą. Taki efekt można uzyskać stosując wielkoformatowe płytki ceramiczne i układając je możliwie oszczędnie. Dobrym pomysłem jest zastosowanie tych samych płytek na ściany i podłogi. Płytki podłogowe można układać na ścianach, ale nie można ich stosować na podłogach. W nowoczesnych aranżacjach dominuje czerń, szarość i biel.

Materiały do aranżacji kuchni

W nowoczesnych kuchniach stosuje się różnorodne materiały. Są tu metalowe wstawki i płytki o metalicznej powierzchni. Należą do nich płytki imitujące powierzchnię betonu. Do dekoracji minimalistycznych kuchni wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak drewno, matowa lub błyszcząca stal, a także naturalne kamienie. Akcesoria w kolorze głębokiej matowej czerni to jeden z trendów wnętrzarskich na ten rok.

Płytki ceglane w wielu odmianach, wzory szewronowe i inne

Płytki w niewielkich rozmiarach przypadną do gustu miłośnikom stylu retro. Mogą wyglądać jak tabliczki czekolady ("metro") płytki z widoczną fazą. Cegły można układać poziomo lub pionowo, z przesunięciem o 1/3 lub 1/2. Dużą popularnością cieszą się płytki szkliwione "Manhattan", czyli w modnych kolorach, takich jak turkus czy butelkowa zieleń. Obserwujemy również rosnące zainteresowanie układaniem płytek w szerszą jodełkę, czyli zgodnie z literą "v", kształtem litery, tak aby tworzyły wzór szewronu. Wszystkie powyższe warianty są wariacjami na temat cegły.

Mozaiki i płytki patchworkowe

W przestrzeni pomiędzy szafkami a blatem kuchennym możesz zastosować również mozaiki lub płytki patchworkowe. Opcją są również płytki wzorowane na płytkach Azulejos. Swoimi barwnymi wzorami i kolorystyką nawiązują do portugalskich świąt. Kuchnię w stylu retro można zaaranżować z płytkami, które są małe i o nietypowych kształtach. Na rynku dostępne są duże rozmiary płytek, które wyglądają jak przetarta, dekoracyjna tkanina. ręcznie tkany dywan.

Projektanci wnętrz od dawna uwielbiają płytki heksagonalne i romby w układach heksagonalnych. Kształt ten jest zarówno bardzo dekoracyjny, jak i nienachalny, co nie jest żadnym zaskoczeniem. Wzór plastra miodu to naturalny wzór, który ma ponadczasową estetykę. Płytki heksagonalne można również łączyć z innymi materiałami na wiele sposobów. Płytki heksagonalne mogą dawać różne efekty w zależności od wykończenia powierzchni (błyszczące, matowe lub polerowane) i koloru. Do minimalistycznych wnętrz, które są proste i surowe, sprawdzą się matowe wykończenia w stonowanych kolorach. Lastryko wraca do mody. Znajdziemy też heksagonalne płytki w żywych, intensywnych kolorach - np. Equipe, hiszpański producent ceramiki, oferuje płytki heksagonalne w żywych kolorach.

Format płytek ceramicznych i efekt aranżacyjny

Płytki ceramiczne w dużych rozmiarach można wykorzystać do stworzenia iluzji jednolitej płaszczyzny. Takie płytki doskonale sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach kuchennych. Małe płytki mogą być bardzo dekoracyjne. Często spotyka się je w przestrzeni między szafkami a blatami w kuchniach. Warto połączyć wielobarwny, wyrazisty wzór z neutralnym tłem. Jeśli wybierzemy kolorowe płytki patchworkowe lub dekory o nietypowych kształtach, np. cegiełek czy rombów, to one będą grały w aranżacji jako pierwsze. Podłoga powinna być w tym przypadku stonowana.

Funkcjonalność i komfort

Okładziny ceramiczne to świetna opcja, ponieważ znacznie ułatwiają sprzątanie kuchni. Płytki można przecierać wilgotną ściereczką. Jeśli zabrudzenia są uporczywe, można użyć np. środka do usuwania plam z tłuszczu, który można usunąć wilgotną ściereczką. Płytki ceramiczne i gresy dają wiele możliwości stylistycznych. Ważne jest, aby przy wyborze formatu i wzoru płytek wziąć pod uwagę efekt, jaki chcemy uzyskać.