
Jak układać płytki ceramiczne?
Sposobów na ułożenie płytek ceramicznych jest wiele. Opcji jest wiele, a wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Z płytek, które są podobne do klocków, można tworzyć aranżacyjne perełki. W tym artykule pokażemy Ci kilka sprawdzonych pomysłów.
Zanim zdecydujesz się na wzór płytek do wykorzystania, zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać i ile masz miejsca. Warto wybrać taki wzór, który optycznie powiększy przestrzeń, jeśli jest ona niewielka. Ten artykuł wyjaśni, jak wybrać odpowiednie płytki do małych łazienek. Możesz stworzyć minimalistyczne wnętrze, używając ograniczonej palety kolorów. Pozwoli Ci to na zróżnicowanie przestrzeni za pomocą prostych, symetrycznych aranżacji. W małej przestrzeni można bawić się wzorami, ale tylko z umiarem. Neutralne tło jest niezbędne, aby wydobyć piękno wyrazistego wzoru bez jego przytłoczenia i przerysowania. Można też łączyć małe płytki z dużymi płytkami gresu. Jedna z nich posłuży jako tło, a druga jako dekoracja. Aranżacja dużych pomieszczeń nie zawsze jest łatwa. Warto skupić się na strefowaniu. Jest to proces dzielenia pomieszczeń za pomocą kolorów, rozmieszczenia mebli, czy zróżnicowania materiałów i ich faktur.
Łączenie różnych formatów - aranżacja modułowa
Ten system wymaga, aby płytki były kupowane od jednego producenta i z tej samej kolekcji. Wiele fabryk tworzy nowe wzory w wielu formatach. Pozwala to na tworzenie różnych układów geometrycznych przy zachowaniu tej samej kolorystyki. Ważne jest, aby poinformować sprzedawcę o zamiarze ułożenia na tej samej powierzchni płytek o różnych rozmiarach. Wówczas fabryka przygotuje towar w tym samym kalibrze i tonacji. Istnieje wiele możliwości układania płytek, więc trudno nie łączyć różnych formatów. Można mieszać płytki prostokątne z kwadratowymi, małe płytki z dużymi, a także łączyć kilka prostokątnych formatów. Można też dodawać dekory pomiędzy płytkami. Układy mogą być symetryczne lub asymetryczne. Jak widać, istnieje wiele kombinacji. Pamiętaj, aby obliczyć, ile płytek będziesz potrzebować. Zwykłe obliczenia nie sprawdzą się przy skomplikowanych układach. Warto rozrysować pożądany wzór, dokładnie wymierzyć powierzchnię i zaplanować cięcia w mniej widocznych miejscach, np. pod meblami. Nie musisz się długo zastanawiać, jeśli zatrudnisz projektanta. Dostarczy on gotowy rysunek wraz z obliczeniami.
Płytki kwadratowe
Istnieją cztery podstawowe sposoby układania płytek kwadratowych:
Układ prosty jest najpopularniejszy. Płytki układa się w prostych rzędach, jeden za drugim, tak aby linie fug tworzyły równą, symetryczną siatkę. Przy takim układzie należy zaplanować, gdzie będą pojawiać się docinki.
Karo - W tym przypadku siatka fug ułożona jest pod kątem 45 stopni do ścian. Taki układ świetnie sprawdza się w wąskich przedpokojach i pomieszczeniach o nieregularnych kształtach. Układ ten może być kosztowny, dlatego warto zakupić większą ilość płytek. Straty materiału na metr kwadratowy mogą sięgać nawet 15%. Ten wzór jest elegancki i szykowny, a do tego dynamizuje aranżację.
Mieszany - polega na łączeniu większych płytek z mniejszymi w celu uzyskania efektu przesuwania się w każdą stronę. Taka aranżacja tworzy dynamiczną formę, która będzie łatwo zauważalna w dużych pomieszczeniach o regularnych kształtach.
Ułożenie mijane polega na przesunięciu sąsiadujących ze sobą rzędów płytek w celu ich lepszego dopasowania do siebie. Płytki układa się z przesunięciem o 1/3 w stosunku do ich długości. Układanie cegiełek to czynność polegająca na układaniu płytek z przesunięciem o połowę.
Układanie płytek prostokątnych
Płytki prostokątne dają więcej możliwości układania. Możemy rozróżnić kilka sposobów układania:
Klasyczny - Układ ten jest podobny do tego opisanego powyżej dla płytek kwadratowych, ale ze względu na kształt ma inny wygląd. Płytki układa się poziomo w rzędach jedna pod drugą, tak aby tworzyły siatkę z prostokątów.
Pionowy - ten układ różni się od tradycyjnego tym, że płytki można układać w pionie. Płytki można układać w sposób równomierny. Należy umieścić jedną płytkę pod drugą tak, aby fugi tworzyły linię prostą. Można również przesunąć płytki o 1/3 długości. Wzór angielski to taki, w którym płytki są przesunięte względem siebie o 1/2.
Cegła - płytki układa się poziomo w rzędach, przy czym połowa ich długości jest przesunięta.
Jodełka - Ten układ jest tak znany, że nie trzeba go tłumaczyć. Aby uzyskać ten efekt, płytki należy ułożyć pod kątem 45 stopni, a połowę ich długości przesunąć tak, aby przypominały igły jodły. Inną odmianą jest jodełka prostopadła. W tym przypadku wierzchołki płytek stykają się pod kątem 90 stopni.
Układ ukośny - znany również jako układ diagonalny, płytki można układać po przekątnej, tworząc dynamiczne wzory, które optycznie powiększają przestrzeń. Ze względu na dużą ilość i różnorodność cięć, do wykonania tego wzoru potrzeba więcej płytek niż w przypadku wzoru klasycznego.
Wzór naprzemienny: Jeden rząd układa się poziomo, a drugi pionowo tak, że tworzą one naprzemienny wzór. Ta metoda układania płytek jest bardzo precyzyjna. Metoda ta sprawdza się w dużych pomieszczeniach i jest najlepsza, gdy płytki można układać bez docinania, aby zachować rytm. Grespania ułatwiła nam to, produkując płytki o wymiarach 31,5x100 cm. Naprzemienny wzór powtarza się na wypukłej, strukturalnej powierzchni płytek.
Drabina to układ, w którym kilka poziomo ułożonych płytek jest otoczonych i wspartych ramą z pionowo ułożonych płytek.
Układanie płytek w kształcie rombu
Układ prosty - polega na ułożeniu rombów w pionie, tworząc siatkę o wąskich oczkach.
Układ sześcienny - Aby go uzyskać, musisz połączyć trzy płytki w kształcie rombów. Jest to duży i efektowny wzór. Można go podkreślić stosując płytki w różnych kolorach. Niektóre fabryki oferują płytki z nadrukowanym wzorem na powierzchni.
Płytki w kształcie rombów można również układać w mniejsze kostki, tworząc większe kombinacje sześciokątne. Użyj różnych kolorów płytek, aby podkreślić wzór.
Układ chevron to kolejna odmiana jodełki, ale tym razem ułożona z płytek w kształcie rombu.
Bezpieczniej jest eksperymentować z różnymi wzorami przy wyborze płytek o gładkim wykończeniu. Bezpieczniej jest eksperymentować z różnymi wzorami przy wyborze płytek. Dzięki temu nie zaburzą one ich rytmu i unikniemy przesady. Pamiętaj, że chaotyczna przestrzeń może wywołać uczucie chaosu i utrudnić życie.