Post

Jak układać płytki w łazience?

 

Umiejętne układanie płytek jest jednym z najważniejszych aspektów remontu. Zadanie to możesz wykonać samodzielnie, jeśli nie chcesz, aby pomógł Ci profesjonalista. Nie jest to trudne, wbrew temu, co może się wydawać. Co warto wiedzieć? Jak powinien przebiegać ten proces? Zapoznaj się z tymi wskazówkami.

Rozważ cały projekt

Układanie płytek łazienkowych najlepiej jest wykonać z wyprzedzeniem. Można rozrysować układ na papierze lub skorzystać z programu do projektowania wnętrz. Ważne jest, aby unikać przycinania płytek w widocznych miejscach, ponieważ może to zepsuć efekt. Przed rozpoczęciem prac należy również sprawdzić szczelność w łazience. Zwróć uwagę na okolice odpływów podłogowych, ścian i dna prysznica, a także okolice rur, wanny i okolice odpływów.

Przygotuj podłoże

Przygotowanie podłoża jest niezbędne przed przystąpieniem do układania płytek. Powinno być ono suche i czyste. Kolejnym krokiem jest nałożenie preparatu gruntującego. Będzie to zależało od chłonności podłoża. Do wygładzenia nierówności ścian można użyć zaprawy wyrównującej, a w skrajnych przypadkach wylewki samopoziomującej. Całość należy zagruntować i wysuszyć.

Układanie płytek

Zaprawę klejową należy wymieszać za pomocą mieszadła wolnoobrotowego do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Następnie upewnij się, że powierzchnie są równe i zaznacz pion i poziom za pomocą poziomicy. Aby zapobiec zsuwaniu się płytek, należy przybić do ściany tymczasową listwę.

Za pomocą szpachelki można nanieść tyle kleju, aby pokryć powierzchnię 1 m2. Za pomocą ząbkowanej szpachelki przeciągnij klej po powierzchni, aż będą widoczne rowki. Postępując zgodnie z poziomymi i pionowymi liniami, dociśnij pierwszą płytkę do zaprawy. Następnie układaj kolejne płytki w rzędach. Pamiętaj o zaznaczeniu fug. Przydatne mogą być tu specjalne krzyżyki dystansowe. Jeśli płytki nie są proste, warto sprawdzić je za pomocą poziomicy. Usuń klej, który pozostał na płytkach.

Zaczynamy od najdalszego rogu pomieszczenia i kierujemy się w stronę drzwi. Jeśli planujesz wyłożyć płytkami całą ścianę, zacznij od ścian. Następnie umieść płytki na powierzchni, którą wolisz. Po zakończeniu układania płytek, usunąć krzyże tak, że klej nie wyschnie.

Rozpocznij fugowanie

Upewnij się, że płytki zostały oczyszczone z kleju, kurzu i zanieczyszczeń. Po wyschnięciu kleju można przystąpić do fugowania. Przygotuj fugę zgodnie z instrukcją producenta. Nałóż fugę na płytki, rozprowadzając ją równomiernie okrężnymi ruchami. Do uszczelnienia spoin między ścianami i podłogami należy użyć silikonowego wypełniacza. Na koniec należy spłukać płytki ciepłą wodą.

Płytki imitujące kamień

W tym roku motywem przewodnim są silne inspiracje naturą. W tym trendzie mieszczą się płytki podłogowe imitujące kamień, jak trawertyn czy granit. Zazwyczaj są one matowe i mają niewielkie różnice w kolorystyce. Dzięki temu wyglądają naturalnie. Można wybrać grubszą fugę, aby nadać podłodze wygląd przypominający kamień.

Płytki o wyglądzie drewna

Płytki o wyglądzie naturalnego drewna mogą być stosowane w wielu aranżacjach. Są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie elegancję i komfort oraz funkcjonalność. Wiernie odwzorowują wygląd i fakturę naturalnego drewna, więc Twoi znajomi będą mogli uwierzyć, że chodzą po prawdziwej drewnianej podłodze!

Płytki lastrykowe

Lastryko, które do tej pory kojarzyło nam się z czasami PRL-u, dziś zyskuje nowy wyraz w aranżacji wnętrz. Płytki inspirowane terazzo (inna nazwa tego materiału) dostępne są już w wielu kolorach, nie tylko czarnym i białym. Zatopione kruszywa można wykorzystać w wielu stylach aranżacyjnych. Świetnie prezentują się we wnętrzach industrialnych, z nutą retro.

Płytki orientalne

Płytki orientalne można określić jako szerokie pojęcie, które obejmuje wiele ich rodzajów. W tej kategorii znajdują się bogato zdobione modele w marokańskim designie - każda płytka ma kilka wzorów. Taki misz-masz doskonale sprawdzi się zarówno na podłogach, jak i na ścianach. Warto również wspomnieć o płytkach "azulejos", zwanych również "płytkami portugalskimi". Płytki te są cienkie i bogato zdobione, często utrzymane w odcieniach błękitu lub bieli. Zdarzają się również nietypowe modele płytek orientalnych w formie arabeski.