Post

Jakie płytki najlepiej sprawdzą się w małej łazience? 7 sposobów na aranżację przestrzeni

Jak urządzić małą łazienkę? Ważne jest, aby wybrać odpowiednie płytki. Dzięki nim pomieszczenie będzie wydawało się optycznie większe. Jak sprawić, by wydawało się większe? To niesamowite!

Aranżację przedpokoju wzbogacą modne płytki z patchworkowym wzorem. Wzorzysta podłoga w różnych kolorach lub czarno-biała ożywi wnętrza rustykalne lub skandynawskie. Różne wzory, ciekawie ze sobą zestawione, będą dobrze współgrały z neutralnymi ścianami (np. dobrym wyborem jest biel. Dobrze też ukrywają zabrudzenia.

Płytki imitujące kamień

Dopełnieniem nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeni mogą być płytki imitujące naturalny kamień. Indywidualnego charakteru nadają wnętrzom płytki o nierównomiernym żyłkowaniu w kontrastowych kolorach. Specjalnością są czarne płytki z białymi akcentami, które będą pasować do każdego elementu w odcieniach bieli, szarości czy czerni.

Płytki o regularnym wzorze

Kolejnym świetnym sposobem na aranżację przedpokoju są płytki w regularny wzór. To rozwiązanie ma ogromną zaletę: można je zastosować niemal w każdym stylu i dodaje wnętrzu życia. Ważne jest, aby wybrać paletę kolorów, która uzupełni ogólną koncepcję. W przypadku klasycznych aranżacji dobrze sprawdzi się czerń i biel, np. szachownica lub elegancka szachownica. W przypadku wnętrz skandynawskich można wykorzystać zarówno zwykłe, białe i szare wzory, jak i te bardziej kolorowe.

Drobna mozaika

Odważnym rozwiązaniem w przedpokoju może być również mozaika drobnoziarnista, czyli zbiór małych kostek. Najbardziej uniwersalne odcienie to tu biel alpejska, szarość antracytowa i elegancka czerń. Świetnie wyglądają z białym przedpokojem, czarnymi drzwiami i ścianą z czerwonej cegły.

1. Jasne kolory

Jasne kolory są najlepsze dla łazienek o ograniczonej przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że musisz trzymać się białych płytek. Możesz również wybrać kość słoniową, beż lub jasne szarości. Takie kolory mogą optycznie powiększyć wnętrze. Błyszczące płytki będą odbijać światło, co spotęguje ten efekt.

2. Zachwycająco dopasowane dekory

Łazienka jest niewielka, więc dekory nie powinny być przytłaczające. Unikaj stosowania zbyt wielu małych elementów. Stworzy to wrażenie chaosu i sprawi, że łazienka będzie wydawała się mniejsza. Jeśli nie ma zbyt wielu elementów, a dekory są ułożone poziomo, to wizualnie poszerzy to wnętrze. Pionowe dekory mogą być użyte do wizualnego powiększenia łazienki. W nowoczesnych łazienkach bardzo popularne są kontrastowe kolory.

3. Płytki do 2/3 wysokości ściany

Chcesz optycznie wydłużyć swoje ściany? Jeśli tak, to możesz wyłożyć płytkami do 1/3 wysokości ściany. Pozostała część ściany powinna być wykończona w kolorze pasującym do reszty pomieszczenia. Jeśli masz w łazience podwieszany sufit, warto dodać listę pozorną, aby wydawał się wyższy.

4. Rozmiar płytek i dopasowanie fugi.

Wiele osób uważa, że wielkoformatowe płytki w małych łazienkach zmniejszają optycznie łazienkę. To błąd! W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Warto zwrócić uwagę, że fugi nie należy stosować, jeśli płytki ścienne lub podłogowe w łazience są duże. Jeśli natomiast są mniejsze, warto zastosować fugę w kolorze zbliżonym do płytek. W obu przypadkach uzyskamy wrażenie jednolitej, regularnej i równej powierzchni. Płytki, które są błyszczące rozjaśnią przestrzeń.

5. Podłoga z wzorem rombów

Innym świetnym sposobem na wizualne powiększenie przestrzeni jest sprawienie, aby wyglądała jak podłoga z szachownicą. Najlepiej jest zachować płytki w jasnych kolorach lub kontrastujących kolorach, takich jak biały i czarny. Błyszczące płytki są również zalecane, aby odbijać światło i rozpraszać je.

6. Podobne płytki na podłodze i ścianie

Możliwe jest położenie tych samych płytek zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Nie sprawi to, że całość będzie wyglądała nudno. Monochromatyczne przestrzenie podkreślą Twoją armaturę, meble łazienkowe i ceramikę. Aby nadać pomieszczeniu głębi i wymiaru, można położyć identyczne płytki na jednej ścianie i na jednej podłodze.

7. Płytki z fakturą 3D

Teksturowane płytki są obecnie bardzo modne. Tworzą one efekt 3D we wnętrzu, dzięki czemu są świetnym wyborem do małych i dużych łazienek. Powinieneś utrzymać je w jasnym odcieniu i oddzielić fugą w tym samym kolorze. Dzięki temu nie będziesz musiał przecinać całej płaszczyzny, a uzyskasz jednolitość i równość.