Post

Jak wysoko należy umieścić płytki łazienkowe?

Na jakiej wysokości należy układać płytki w łazience? Na to proste pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć. Podobnie jest z pytaniem, czy łazienka w stylu hiszpańskim jest lepsza od tej w stylu loftowym. Istnieje wiele stylów i rodzajów płytek, które mogą zmieniać się z sezonu na sezon. Twoje wymagania i zamierzony efekt zadecydują o tym, którą opcję wybierzesz. Ważne jest, aby nie sprowadzać tej dyskusji do dyskusji o gustach. Omówmy pokrótce korzyści i argumenty przemawiające za każdym z rozwiązań oraz zwróćmy uwagę na dobre, sprawdzone praktyki.

Płytki łazienkowe to przede wszystkim rozwiązanie praktyczne. Są łatwe w utrzymaniu czystości, zmywalne, chronią ściany przed zachlapaniem, gromadzeniem się wody i rozwojem mikroorganizmów. Jeśli przestrzega się prawidłowych procedur układania płytek ceramicznych (w tym impregnacji ścian w strefie prysznica), to można zastosować silikon sanitarny i inne odpowiednie produkty. Jest to wodoodporna i nienasiąkliwa fuga. epoksydowa) Jest to jedno z naszych najtrwalszych i najbardziej niezawodnych rozwiązań.

Płytki w strefie mokrej łazienki - układane nieco wyżej niż do połowy wysokości pomieszczenia

W strefie mokrej łazienki warto postawić na gres. Jest to obszar, który narażony jest na zachlapanie. Są to okolice toalety, umywalki i wanny. Jeśli nie ma kabiny prysznicowej, można położyć płytki do wysokości umywalki. Również ściana za nią może być wyłożona płytkami. Lamperia, czyli pokrycie kafelkami, ma osiągnąć wysokość 120 cm. Ścianę powyżej można pomalować na mocny, kontrastowy kolor, np. butelkową zieleń. Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawało się większe i bardziej przestronne. Uwaga: Nie jest to przypadek, w którym istnieje uniwersalne rozwiązanie. Wysoki sufit może przytłoczyć łazienkę w kamienicy. Oznacza to, że może on zwiększyć wysokość pomieszczenia. Jeszcze bardziej niekorzystnie zrobimy to, jeśli będzie ono węższe.

Jeśli zależy nam na subtelnej, stonowanej aranżacji, warto pomalować ściany nad płytkami na kolor zbliżony do płytek łazienkowych. Nad płytkami można zastosować wodoodporną tapetę do łazienki lub połączyć je z wielkoformatowym gresem z dekoracyjnymi nadrukami. Opcji jest wiele, ale wszystko zależy od tego, na jakim efekcie nam zależy.

Ułóż płytki w łazience na tej samej wysokości, co prysznic, okno lub drzwi

W każdej łazience są punkty orientacyjne, które pomogą Ci zdecydować, na jakiej wysokości ułożyć płytki. Wysokość drzwi, wysokość i położenie okien itp. to ważne czynniki. Każda ściana powinna być wyłożona płytkami na wysokość najwyższego punktu kabiny prysznicowej lub najwyższego punktu wyznaczonego przez architekturę pomieszczenia. W ten sposób uzyskamy spójne tło i uporządkujemy przestrzeń.

Kafelki aż do sufitu w łazience

Innym popularnym sposobem na udekorowanie łazienki jest zastosowanie płytek ceramicznych na całej ścianie. Oznacza to, że są one ułożone prosto do sufitu. Takie rozwiązanie sprawdza się zarówno w minimalistycznych aranżacjach, dużych łazienkach (typu SPA), jak i małych łazienkach. W małych łazienkach ważne jest zachowanie spójności i umiaru, aby nie przytłoczyć użytkownika. Płytka o polerowanej powierzchni może posłużyć do optycznego powiększenia przestrzeni w małych łazienkach składających się z bloków wielkopłytowych.

Aranżacja łazienki - O czym jeszcze warto pomyśleć przy urządzaniu łazienki?

Płytka łazienkowa jest zarówno praktyczna, jak i dekoracyjna. Dostępnych jest tak wiele opcji, że trudno jest jedną metodą ułożyć płytki w łazience. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, ważne jest, aby przeanalizować przestrzeń. Łazienki mogą się od siebie bardzo różnić. Są pomieszczenia, które są wąskie, wysokie, wysokie, wąskie, wysokie, wysokie, przestronne, wysokie, o nietypowej geometrii (układ i rozmieszczenie ścian), by wymienić tylko kilka. Ważne jest, aby podejmować decyzje, które stworzą harmonijne, komfortowe wnętrze. Czasami konieczne jest optyczne skrócenie, wydłużenie lub poszerzenie przestrzeni. Oprócz decyzji o wysokości ułożenia płytek, istnieją również kolory, rozmiary, kształty i układy płytek ceramicznych. Przy ostatecznym wyborze należy kierować się zasadami kompozycji i prawami optyki. Każda decyzja niesie za sobą konsekwencje. Są one praktyczne, funkcjonalne, wizualne, stylistyczne i wszyscy powinniśmy je rozważyć. Jeśli mają Państwo pytania dotyczące wybranego rozwiązania, prosimy o kontakt z naszymi projektantami wnętrz, którzy udzielą Państwu konkretnych porad.