Post

Jak układać płytki imitujące drewno?

Do aktualnych trendów w aranżacji wnętrz doskonale pasują płytki imitujące drewno. Można je stosować w różnych pomieszczeniach, zachowując przy tym ciepło i przytulność płytek drewnopodobnych. Ponadto dodają pomieszczeniu ciepła i charakteru. Jak układa się płytki imitujące drewno? O czym należy pamiętać? Oto instrukcja krok po kroku.

Przygotuj podłoże

Odpowiednie przygotowanie podłoża to pierwszy krok w całej operacji. Nie powinny się na nim znajdować żadne smary budowlane ani pozostałości, dlatego trzeba się ich całkowicie pozbyć. Należy również sprawdzić wilgotność i nośność podłoża. Ważne jest, aby zagruntować podłoże. W tym celu należy nałożyć na całą powierzchnię warstwę specjalistycznego preparatu. Następnie należy odczekać około 12 godzin, aby preparat się wchłonął. Czy na powierzchni są jakieś niedoskonałości? Jeżeli istnieją nierówności, należy je zredukować za pomocą zaprawy samopoziomującej. W przypadku dużych nierówności lub dużych poziomów należy najpierw wyrównać podłogę, a następnie usunąć je za pomocą zaprawy samopoziomującej. Dopiero po tym zagruntować.

Testowanie płytek

Dobrym pomysłem jest przetestowanie płytek przed ich ułożeniem na bieżąco. Pozwoli Ci to dostrzec różnice pomiędzy płytkami z jednej paczki a tymi z kilku paczek. Mieszanie ich razem stworzy naturalny efekt, jak twierdzą producenci. Aby uzyskać naturalny wygląd, należy obrócić płytki o 180 stopni w opozycji do siebie.

Montaż płytek

Po prawidłowym ułożeniu poszczególnych elementów można przystąpić do montażu płytek. Najlepiej zacząć od całej dachówki, a następnie wyciąć tylko brakujące elementy i dopiero wtedy prawidłowo je zamontować (np. następnego dnia). Naturalnie występująca krzywizna płytek w środkowej części płytki (najbardziej widoczna na długich i wąskich płytkach), powinna być ułożona w tzw. wzór mijankowy. Oznacza to, że każda płytka powinna zachodzić na następny rząd nie więcej niż o 1/3 długości. Dzięki temu uzyskamy efekt podobny do tego, jaki dają deski lub panele, a powierzchnia podłogi pozostanie gładka. W przeciwnym razie krzywizny mogą stać się bardziej widoczne.

Zaleca się przyklejanie płytek na zaprawę klejową klasy C2. O ile producent nie zaleci inaczej, grubość warstwy zaprawy powinna wynosić ok. 5 mm. Do równomiernego rozprowadzenia zaprawy i całkowitego pokrycia boków mocowania płytek pomocny jest pędzel do kleju o średnicy 10-12 mm (zwany też pacą grzebieniową). Pomiędzy poszczególnymi płytkami należy umieścić plastikowe krzyżyki dystansowe. Muszą one być dokładnie dopasowane do szerokości fugi. W przypadku dużych płytek powinna ona wynosić maksymalnie 2 mm.

Nowoczesne płytki ścienne do kuchni oferują wiele korzyści. Nadają kuchni niepowtarzalny wygląd, a jednocześnie czynią ją funkcjonalną. Sama liczba dostępnych płytek może sprawić, że trudno będzie dokonać wyboru. Na jakie płytki warto zwrócić uwagę? Zapoznaj się z naszymi propozycjami.

Płytki imitujące beton
Zastanawiasz się, jakie płytki najlepiej sprawdzą się w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach? Brooklyński, loftowy klimat uzyskasz dzięki płytkom imitującym beton. Najczęściej występują one w odcieniach szarości, ale niektóre płytki mogą być białe lub zbliżone do nich. Często mają charakterystyczną, chropowatą fakturę. Można je układać na całych ścianach lub tylko na kilku fragmentach, np. w okolicach zlewu czy zmywarki.

Płytki 3D

Jesteś właścicielem domu o niewielkich rozmiarach? Płytki 3D to świetny wybór do małych kuchni. Posiadają przestrzenną strukturę, która dodaje miękkości i głębi przestrzeni. Nadają kuchni niepowtarzalny wygląd i optycznie ją powiększają. Dobrze oświetlone wnętrze wygląda niesamowicie. Warto wspomnieć, że płytki te świetnie prezentują się w większych przestrzeniach.

Rozpoczęcie fugowania

Po związaniu zaprawy klejowej należy usunąć krzyżyki i oczyścić powierzchnię płytki z brudu i kurzu. Następnie należy przystąpić do fugowania płytek. Gotową mieszankę rozprowadza się za pomocą pacy z gąbką. Całość należy rozcierać małymi partiami na powierzchni maksymalnie 3-4m2. W miejscach styku powierzchni pionowych i poziomych należy użyć fugi silikonowej. Płytki lepiej jest spoinować fugą epoksydową lub cementową. Taka fuga jest bardziej odporna na zabrudzenia. Następnie należy oczyścić linie fug, stosując się do zaleceń producenta. Aby zabezpieczyć fugi i płytki przed wnikaniem brudu, można zastosować preparat impregnujący.