Post

Oszczędzaj wodę, ratuj świat dzięki tym pomysłom na ekologiczną łazienkę

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, a zużycie wody i jej niedobór jest tematem, który zaprząta nasze umysły. W ramach obchodów "Wielkiej Brytyjskiej Łazienki" pokażemy Ci, jak urządzić ekologiczną łazienkę oszczędzającą wodę.

Oszczędzanie wody jest nie tylko korzystne dla Twojego portfela, ale także dla środowiska i społeczności. Wielu z nas zmaga się z domowymi rachunkami, a jednym z najłatwiejszych do kontrolowania jest rachunek za wodę. Dla około połowy mieszkańców Anglii, którzy posiadają wodomierze, ważna jest świadomość zużycia wody, a można to robić na różne sposoby, które opisujemy poniżej.


Dlaczego oszczędzanie wody jest ważne?

Woda jest wszędzie wokół nas, prawda? Przecież mieszkamy na małej wyspie otoczonej wodą, gdzie zawsze pada deszcz, więc dlaczego mielibyśmy ją oszczędzać? Choć takie założenie może być naturalne, czy wiesz, że w Londynie jest bardziej sucho niż w Sydney, a nawet Stambule?


Woda jest zasobem deficytowym, a presja na dostawców wody jest z roku na rok coraz większa. Według Thames Water, jeśli nadal będziemy zużywać wodę w takim samym tempie jak obecnie, do 2050 roku będziemy potrzebować dodatkowo 250 milionów litrów wody dziennie! Suche lata, takie jak to upalne, którego doświadczyliśmy w 2018 r., w połączeniu z bardziej wilgotnymi miesiącami zimowymi prowadzą do niespójności w dostawach. Przedsiębiorstwa wodociągowe robią, co w ich mocy, aby zapewnić dostawy wody odpowiadające zapotrzebowaniu, jednak to również od nas zależy, czy odegramy swoją rolę i będziemy oszczędzać wodę wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, abyśmy zużywali tylko tyle, ile naprawdę potrzebujemy.

Ponad połowa średniego zużycia wody przypada na łazienkę, z czego 31% na prysznic i wannę, a kolejne 23% na spłukiwanie toalety. Z tego powodu łazienka jest najlepszym miejscem, w którym można zacząć oszczędzać wodę.


5 najważniejszych wskazówek dotyczących oszczędzania wody

Aby pomóc Ci w utrzymaniu porządku, sprawdź 5 najważniejszych wskazówek dotyczących oszczędzania wody, które możesz zastosować już teraz, aby stać się wodooszczędnym we własnym domu:

1. Ogranicz prysznice

Przeciętny prysznic zużywa od 10 do 11 litrów na minutę. Gdyby przeciętna rodzina skróciła czas brania prysznica o minutę, mogłaby zaoszczędzić 45 funtów na rachunkach za wodę, nie wspominając o 52 funtach za energię i w sumie ponad 11 500 litrów wody rocznie.

Dlaczego nie spróbować ograniczyć czasu kąpieli pod prysznicem? Możesz to zrobić, po prostu ustawiając minutnik w telefonie LUB montując cyfrowy prysznic z funkcją limitu czasowego.

2. Rozwiązanie problemu kapania i przecieków

Niekontrolowane kapanie i przeciekanie może w dłuższej perspektywie kosztować Cię pieniądze i zmarnować ogromne ilości wody. Na przykład nieszczelna toaleta (taka, w której spłukiwanie odbywa się w sposób ciągły) może zmarnować aż 400 litrów wody każdego dnia. Dla osób płacących rachunki licznikowe może to oznaczać koszt rzędu 300 funtów rocznie.

Z kolei cieknący kran może zmarnować ponad 60 litrów wody dziennie, co odpowiada 39 wannom pełnym wody. Dlatego radzimy, aby naprawić lub wymienić wszystkie elementy w łazience lub w domu, które przeciekają lub kapią.

Podręczna wskazówka: Dowiedz się, jak wymienić kran.

3. Zakręcaj krany podczas mycia zębów

To może wydawać się proste, ale w dłuższej perspektywie może zaoszczędzić mnóstwo wody. Na przykład, według danych Thames Water, czteroosobowa rodzina może zaoszczędzić ponad 17 500 litrów wody rocznie. Odpowiada to około 36 funtom zaoszczędzonym na rachunku za wodę.

4. Przestaw się na wodomierz

Podobnie jak w przypadku inteligentnego licznika, wodomierz daje znacznie lepsze informacje na temat ilości zużywanej wody i wydatków na nią. Więcej informacji na temat instalacji wodomierza można uzyskać od lokalnego dostawcy wody.

5. Używaj produktów oszczędzających wodę

Jak zobaczysz poniżej, na rynku dostępnych jest wiele produktów, które aktywnie pomagają oszczędzać wodę. Od toalet z podwójnym spłukiwaniem po prysznice i krany z ogranicznikami przepływu, opłaca się zrobić rozeznanie przed zakupem łazienki, aby upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to tylko możliwe.


Wodooszczędne produkty łazienkowe z VictoriaPlum.com

Oczywiście, oszczędzanie wody jest jedną z kluczowych kwestii dla nas w VictoriaPlum.com. Dlatego wiele z naszych produktów posiada funkcje oszczędzania wody i atest WRAS (Water Regulations Advisory Scheme), aby zapewnić, że zużywają wodę w sposób wydajny.

Oto niektóre ze sposobów, w jakie nasze produkty spełniają te cele.

Podwójne spłukiwanie

Większość naszych toalet jest standardowo wyposażona w spłukiwanie dwuobjętościowe, przy czym najczęściej jest to opcja 3/6-litrowa. Podwójne spłukiwanie pozwala na wybór krótkiego spłukiwania (zwykle do odpadów płynnych) i dłuższego, jeśli jest to konieczne.

Głowice prysznicowe oszczędzające wodę

Nasza głowica prysznicowa Airmix jest inteligentnie zaprojektowana, dzięki czemu powietrze miesza się ze strumieniem wody. W ten sposób uzyskujemy to samo ożywcze doznanie pod prysznicem, zużywając przy tym do 30% mniej wody.

Podręczna wskazówka: dowiedz się, jak wymienić głowicę prysznicową.

Ograniczniki przepływu

Wiele kranów i pryszniców dostępnych na VictoriaPlum.com ma wbudowane ograniczniki przepływu. Technologia, taka jak na przykład Grohe EcoJoy, pomaga zmniejszyć ilość zużywanej wody, albo poprzez automatyczne ograniczenie przepływu, albo poprzez opcję "eko", którą możesz wybrać samodzielnie.

Cyfrowe systemy prysznicowe

Najnowsze cyfrowe systemy prysznicowe, takie jak Aqualisa Q, która jest dostępna na Victoria Plum.com, pozwalają Ci dostosować swoje doznania podczas kąpieli. Pomagając efektywnie wykorzystywać wodę, możesz ustawić prysznic tak, by działał przez określony czas. Można go również używać z wanną, co pozwala na automatyczną regulację temperatury i napełnienie wanny do pożądanego poziomu.


Inne ekologiczne rozwiązania dla Twojej łazienki

Ogrzewanie podłogowe

Dzięki najnowszej technologii ogrzewania podłogowego możesz kontrolować, kiedy i jak korzystasz z ogrzewania, które jest o wiele bardziej wydajne niż ogrzewanie centralne. Najnowocześniejsze termostaty cyfrowe uczą się nawet optymalnego czasu i temperatury dla Twojego ogrzewania, więc nie musisz nawet kiwnąć palcem!

Dowiedz się więcej o ekologicznych łazienkach na VictoriaPlum.com.


Łazienka oszczędzająca wodę na średniej wielkości powierzchni

Nawet w mniejszej łazience możesz zrobić dużą różnicę, używając produktów oszczędzających wodę.

W tej łazience zastosowaliśmy inteligentny system prysznicowy, który pozwala kontrolować ilość zużywanej wody.

Odkryj więcej wspaniałych pomysłów dla małych łazienek na VictoriaPlum.com.


Odkryj więcej sposobów na bycie ekologicznym w swoim domu

Łatwo jest być ekologicznym w swoim domu. Kliknij na którykolwiek z poniższych linków, aby dowiedzieć się więcej:

  • Jak oszczędzać wodę w domu
  • Porady dotyczące oszczędzania energii w domu
  • Jak oszczędzać ciepło w domu
  • 5 najważniejszych porad dotyczących oszczędzania wody
  • Odkryj naszą ofertę ekologicznych łazienek

Wielka brytyjska łazienka

W tym roku świętujemy wszystko, co najlepsze w brytyjskich łazienkach. Zajrzyj na stronę The Great British Bathroom, aby poznać więcej pomysłów i inspiracji.