Post

5 holenderskich wskazówek dotyczących wzornictwa od projektanta Marcela Wandersa

Minimaliści, odwróćcie wzrok. Pomimo dominacji subtelnego, wyciszonego stylu projektowania, druga połowa 2018 roku wyraźnie wezwała do odważniejszych kolorów, wzorów i faktur, torując drogę do odrodzenia maksymalizmu.

Nikt nie wierzy w to bardziej żarliwie niż holenderski projektant Marcel Wanders. Jego prace były wystawiane w muzeach od Nowego Jorku i San Francisco po Londyn i Amsterdam, a on sam jest świeżo po premierze swojej najnowszej kolekcji Globe Trotter. Wanders zaprojektował tę łamiącą zasady linię dla Roche Bobois, francuskiej firmy meblarskiej znanej z projektów w stylu high-street.

Zainspirowany transformującym duchem przygody, Wanders postanowił stworzyć kolekcję, która przywołuje uczucie przywożenia skarbów i znalezionych przedmiotów z odległych krain, i nie jest ona bynajmniej minimalistyczna. "To staje się ekscytujące. Staje się eklektyczna, tak jak życie" - mówi projektantka w rozmowie z MyDomaine. "To kolekcja szczęśliwych wspomnień", kontynuuje.

Spotkaliśmy się z Wandersem, aby dowiedzieć się więcej o holenderskim designie, co wpływa na jego pracę i jak wcielić odważny styl w domu. Czytaj dalej, aby poznać kilka wskazówek dotyczących holenderskiego designu, które wyciągnęliśmy od kreatywnego twórcy i przyjrzeć się kapryśnej, inspirującej do wędrówek kolekcji.

Ujarzmij eklektyzm

Według Wandersa, jego kolekcja jest daleka od spójności. W rzeczywistości jest on zadowolony z faktu, że jego elementy niekoniecznie do siebie pasują. "Życie nie działa w ten sposób", wyjaśnia. Zamiast tego, wyznaje filozofię "przeciwieństwa się przyciągają" i przyjmuje bardziej eklektyczną estetykę wystroju wnętrz. Chodzi raczej o to, jak różne style mogą ze sobą współgrać, a nie o to, aby wszystko było takie samo.

Bądź otwarty

Urodzony w Holandii, Wanders przypisuje swoją wrażliwość na design tolerancyjnej naturze swojej ojczyzny. "Jesteśmy bardzo tolerancyjnym narodem i mamy bardzo otwarte umysły, jeśli chodzi o ludzi z różnymi pomysłami, a to moim zdaniem jest warunkiem wstępnym kreatywności" - mówi. "Jeśli nie chcesz słuchać innych ludzi, zostajesz w tyle" - kontynuuje projektant. Według niego, ten sposób myślenia jest koniecznością, jeśli chodzi o jego zdolność do projektowania.

Miej poczucie humoru

Jak zauważa Wanders, ruch Droog w latach 90-tych jest tym, co naprawdę wprowadziło holenderski design na mapę. "[Jest on] nieco niewyszukany, ale przez to czysty, bezpośredni i silny", wyjaśnia. "Nie traktuje siebie zbyt poważnie. Jest w nim poczucie humoru. Jest lingwistyczne. Jest zabawny. Nie jest zbyt pragmatyczny" - mówi Wanders. Oto kluczowe elementy holenderskiego wzornictwa.

Szukaj szczerych przedmiotów

"Holenderski design jest bardzo szczery i bardzo czysty", mówi Wanders. Naga, szkieletowa wersja designu definiuje ten styl i jest tym, co odróżnia go od wielu innych powierzchownych estetyk w przeszłości, zauważa Wanders. "Konieczne było, aby design przeniósł się do innego miejsca - aby zobaczyć, jak bardzo wypolerowany się stał", kontynuuje.

Bądź antyminimalistyczny

"Praca, którą teraz wykonujemy jest bardzo antyminimalistyczna" - mówi Wanders. Wystarczy jedno spojrzenie na kolekcję Globe Trotter, aby to zrozumieć. "Nasza kultura jest tak minimalistyczna. Trudno jest znaleźć kogoś, kto nadal kocha tworzyć rzeczy, które są naprawdę wykonane z duszą, z sercem" - wyjaśnia. Odważ się więc udekorować swój dom odważnymi kolorami i wzorami, które opowiadają historię i zachowaj otwarty umysł przy wyszukiwaniu unikalnych elementów do swojego domu.