Post

Co to jest len? Wszystko, co musisz wiedzieć o tkaninach lnianych

Len jest używany w domu od tak dawna, że stał się ogólnym określeniem dla pościeli i ręczników. Jednak prawdziwe określenie jest o wiele bardziej specyficzne: prawdziwy len oznacza tkaninę wykonaną z rośliny lnu. Włókna lnu używane do produkcji lnu są długie, co sprawia, że tkanina jest zupełnie inna niż bawełna, wyjaśnia Jessica Mason, założycielka Piglet, firmy zajmującej się sprzedażą bezpośrednią artykułów gospodarstwa domowego, specjalizującej się w wysokiej jakości pościeli.

Spotkaj się z ekspertem Jessica Mason jest założycielką Piglet, marki homewares, która specjalizuje się w wysokiej jakości pościeli. Firmę założyła w 2017 roku.

Tkaniny lniane są trwałe i zazwyczaj wytrzymują dłużej niż tkaniny bawełniane wykonane z krótszych włókien. Dłuższe włókna sprawiają również, że len jest cięższy i sztywniejszy, ale również niesamowicie oddychający. Len również mięknie z czasem, a jego konstrukcja sprawia, że jest bardzo trwały i odporny na rozdarcia. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tej wszechstronnej tkaninie.

Dlaczego warto wybrać len?

Ponieważ len wymaga niewielkiej ilości nawozów i może rosnąć przy użyciu głównie wody deszczowej, w przeciwieństwie do bawełny, która jest "spragnioną" rośliną, jest on zazwyczaj produkowany w bardzo zrównoważony sposób, mówi Mason. Len jest uważany za "pochłaniacz dwutlenku węgla", czyli coś, co pochłania więcej dwutlenku węgla niż go uwalnia. (Jednak zarówno bawełna, jak i len, zużywają znacznie mniej energii do produkcji niż tkaniny syntetyczne).

Produkty z lnu są również droższe niż podobne wyroby z takich materiałów jak poliester czy bawełna, ponieważ ich produkcja jest pracochłonna. Ponieważ jednak len zazwyczaj jest trwalszy od innych tkanin, jest to opcja warta inwestycji, którą możesz cieszyć się w swoim domu nawet przez 30 lat.

Najwygodniejsze i najbardziej żywe lniane prześcieradła, jakie można kupić

Jak utrzymać dobry wygląd lnu

Len jest również stosunkowo łatwy w pielęgnacji. Można go prać w pralce na ciepło lub na zimno i suszyć w suszarce bębnowej, co jak zauważa Mason pomaga przyspieszyć proces zmiękczania. Zwykłe detergenty i środki do usuwania plam są w porządku, choć należy unikać wybielaczy, nawet w przypadku białych tkanin lnianych.

Nawet po wyjęciu z suszarki len będzie często wyglądał na pomarszczony, a także łatwo się gniecie podczas użytkowania. Ponownie, jest to spowodowane sztywniejszą konstrukcją. Jeśli musisz, możesz prasować tkaniny lniane, choć musisz utrzymywać je wilgotne, gdy to robisz. Ale wielu wielbicieli lnu uwielbia jego pomarszczony wygląd. Ponieważ len jest tak ponadczasową tkaniną, ładnie pomarszczona lniana narzuta lub obrus sprawiają wrażenie zarówno klasycznych, jak i swobodnych.

Jak wprowadzić len do swojego domu?

Chociaż len jest często synonimem, oczywiście, naszej pościeli, istnieje wiele sposobów na włączenie tej tkaniny do wystroju domu. Możesz znaleźć len niebarwiony w wielu naturalnych kolorach, ale nawet tkaniny barwione na głębsze lub jaśniejsze odcienie często nadal mają organiczny charakter, który pasuje do swobodnego wyglądu lnu. Niezależnie od tego, czy wybierzesz jaskrawe, bogate kolory, czy stonowane neutrale, zadbany len może stać się częścią Twojego domu na długie lata.

W sypialni

Oczywistym sposobem na wykorzystanie lnu w sypialni jest oczywiście użycie go jako pościeli: Lniane prześcieradła, kołdry i kołdry. Mason wyjaśnia, że oddychalność lnu sprawia, że jest on doskonałym materiałem na pościel: "Pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała podczas snu" - mówi - "Żadnych nocnych potów!".

To sprawia, że świetnie nadaje się na lato, ale cięższy len utrzyma Cię w cieple również zimą. Pościel lniana nie jest również tak rześka i chłodna jak pościel bawełniana, co może wydawać się wadą, ale pomyśl o tym: Kiedy wskoczysz do łóżka w mroźną zimową noc, pościel nie będzie zimna w dotyku. I znowu, len jest odporny na rozdarcia i rozerwania, co czyni go doskonałym wyborem dla jednej z naszych najczęściej używanych tkanin.

Jeśli podoba Ci się wygląd lnu, ale chcesz pozostać przy bawełnianych prześcieradłach, możesz również zdecydować się na lnianą kołdrę, koc lub nawet kilka poduszek do swojej pościeli.

Bawełniane, lniane i perkalowe poszwy na kołdry, które kupujemy teraz

W pokoju dziennym

Kiedy szukasz poza pościelą, być może będziesz musiał zrobić małe badania przed zakupem wystroju, który twierdzi, że jest "lniany". Na przykład, kanapy o "lnianym splocie" to często mieszanki lnu i poliestru lub 100% poliestru, który tylko przypomina lnianą tkaną konstrukcję. Len może być również używany do opisania koloru, który przypomina naturalny, niebarwiony len, więc na przykład lniany dywan sizalowy jest prawdopodobnie zupełnie innym materiałem. To niekoniecznie są złe rzeczy - rzeczy inspirowane wyglądem i kolorem lnu mogą wyglądać świetnie, ale musisz być świadomy, kiedy dostajesz prawdziwą ofertę, a kiedy coś po prostu inspirowanego tkaniną.

Jeśli chcesz dodać prawdziwego lnu do swojej przestrzeni życiowej, poduszki i koce są świetną opcją. Mason wskazuje, że lniane zasłony również wyglądają świetnie: dają poczucie relaksu i nadal pozwalają na wypełnienie przestrzeni rozproszonym, naturalnym światłem. Podobnie jak w przypadku lnianej pościeli, wszystkie te przedmioty można prać w pralce i są łatwe w pielęgnacji.

W kuchni

Z biegiem lat jedzenie i gotowanie stało się coraz bardziej swobodne. Niewiele osób oczekuje wytwornej porcelany na przyjęciach, a nikt nie chce tracić czasu na polerowanie srebra. Lniane serwetki i obrusy doskonale pasują do nowoczesnego podejścia do jedzenia: niesztampowego, ale jednocześnie podniosłego. Dodanie lnianego bieżnika na stół, a nawet zawinięcie świeżego chleba w lnianą ściereczkę może sprawić, że każdy zwykły posiłek będzie wyglądał wytwornie, ale nie duszno.

Inne popularne zastosowania lnu w kuchni to fartuchy, podkładki pod talerze i rękawice do piekarnika. Len może być czymś więcej niż tylko piękną twarzą: len może być alternatywą dla produktów jednorazowego użytku. Na przykład lniane torby na produkty mogą służyć do przechowywania żywności w sklepie spożywczym i w lodówce. Lniane torby na chleb są alternatywą dla przechowywania świeżego pieczywa w papierowych torebkach. Porowaty materiał odprowadza wilgoć, dzięki czemu pieczywo dłużej zachowuje świeżość.

Niezależnie od tego, do czego używasz lnu w kuchni, możesz mieć pewność, że będzie wyglądał dobrze, a jednocześnie będzie łatwy w pielęgnacji - po prostu wrzuć go do pralki, wysusz i użyj ponownie, nie musisz martwić się o pranie chemiczne czy prasowanie.