Post

Niezależne życie: Szybkie rozwiązania dla łazienek dostępnych dla osób na wózkach inwalidzkich

Stworzenie łazienki dostępnej dla osób na wózkach inwalidzkich nie musi być stresujące. W tym wpisie na blogu przedstawimy kilka szybkich rozwiązań, które mogą pomóc w przystosowaniu istniejącej przestrzeni do korzystania z wózka inwalidzkiego.

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii jest 1,2 miliona osób na wózkach inwalidzkich. Wielu z nas musi wziąć pod uwagę dostępność podczas projektowania lub remontu łazienki. Niezależnie od tego, czy wprowadzasz się do nowego mieszkania, czy musisz dokonać adaptacji po raz pierwszy, przekonasz się, że niektóre z najprostszych zmian mogą być również najbardziej efektywne.

Wprowadzając kilka poniższych szybkich zmian i łącząc je z naszą gamą produktów łazienkowych z serii Independent Living, możesz szybko stworzyć stylową łazienkę dla osoby na wózku inwalidzkim.


Zamień umywalkę na postumencie na umywalkę wiszącą

Umywalki na postumencie są najczęściej sprzedawanym typem umywalek w VictoriaPlum.com. Postument jest poręczny, ponieważ ukrywa nieestetyczne rury przed wzrokiem. Jednakże, nie jest on tak użyteczny, gdy potrzebujesz miejsca pod umywalką na wózek inwalidzki.

Zamień swoją umywalkę lub szafkę pod umywalkę na umywalkę wiszącą lub półpostument. Konstrukcja wisząca powinna zapewnić dużo miejsca na wózek inwalidzki, o ile jest on zamontowany na wygodnej wysokości. Co więcej, półka pod umywalkę z umywalką nablatową pozwoli Ci zachować stylowy wygląd.


Dodaj baterie jednouchwytowe

Ze względu na konieczność użycia większej siły, warto zadbać o to, by baterie były łatwe w obsłudze. Jednouchwytowe baterie wannowe i umywalkowe to zdecydowanie najprostsza i najbardziej stylowa opcja. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest dodanie baterii do inteligentnego systemu prysznicowego, który umożliwia obsługę za pomocą głosu.


Niższe półki i akcesoria

W przeciętnej łazience najprawdopodobniej znajdziesz wysokie półki, które utrzymują przedmioty w górze i nie przeszkadzają w korzystaniu z głównej armatury. W łazience dostępnej dla osób na wózkach inwalidzkich potrzebne będą niższe półki na wszystkie niezbędne przedmioty. Można to zrobić za pomocą prostych półek mocowanych do ściany lub poprzez zakup wolnostojących regałów.

Dzięki uniwersalnym płytkom mocującym z serii Croydex Flexi-Fix można nawet przyklejać elementy do ściany i wymieniać je w razie potrzeby. Gama AKW Onyx oferuje również fantastyczny wybór akcesoriów zaprojektowanych specjalnie do łazienek dostępnych dla osób niepełnosprawnych, które można połączyć z poręczami.


Składana poręcz obok toalety

W zależności od preferencji użytkownika wózka inwalidzkiego w zakresie przemieszczania się, wokół toalety będzie potrzebna przestrzeń. Jeśli dysponujesz taką przestrzenią, stosunkowo niewielkim nakładem pracy można dodać składaną poręcz, która ułatwi użytkownikowi wejście na toaletę. Składana konstrukcja jest idealna, zwłaszcza jeśli jest montowana we wspólnej łazience.


Niższe, ustawione pod kątem lustra

Również w przypadku takich elementów, jak lustra, należy pomyśleć o ich niższym ustawieniu. Lustro obrotowe doskonale nadaje się do wspólnych pomieszczeń, ponieważ można je ustawić pod idealnym kątem.


Dodaj siedzisko pod prysznicem do strefy prysznica

Aby ułatwić korzystanie z prysznica, zamontuj siedzisko w istniejącej strefie prysznica. Chociaż istnieje wiele opcji siedzisk prysznicowych, które spełniają różne potrzeby, składane siedzisko jest optymalne we wspólnej łazience rodzinnej i ma bardziej stylowy wygląd. W razie potrzeby można zamontować uchwyty ułatwiające przenoszenie.


Więcej szybkich rozwiązań dla łazienek dostępnych dla wózków inwalidzkich

  • Zmniejsz zagracenie wokół podłogi
  • Dodaj dłuższy sznurek do podciągania światła lub zamontuj zewnętrzny włącznik na wygodnej wysokości
  • Zmień zawieszenie drzwi tak, by otwierały się na zewnątrz
  • Zamontowanie szyny z tyłu drzwi, aby ułatwić ich zamykanie
  • Zamontowanie dłuższego węża do prysznica
  • Poszukaj płytek podłogowych o niskim współczynniku poślizgu.

Inne pomysły na łazienkę dostępną dla osób na wózkach inwalidzkich

Stworzenie łazienki przystosowanej do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich nie musi oznaczać kompromisu w kwestii stylu. Dowiedz się, jak zaprojektować stylową łazienkę dla osoby na wózku inwalidzkim.

Podręczne linki:

  • Independent Living - pomysły i porady dotyczące łazienek dla osób niepełnosprawnych i starszych
  • Porady stylistyczne Independent Living - proste sposoby na ozdobienie łazienki dostępnej dla osób niepełnosprawnych