Post

Wykorzystaj w pełni możliwości małej łazienki

W dzisiejszych nowoczesnych domach, których powierzchnia stale się zmniejsza, mała łazienka jest często nieunikniona. Jednak dzięki naszym pomysłom i poradom ekspertów odkryjesz, że nie musi to oznaczać kompromisu w kwestii stylu czy funkcjonalności.

Łazienka, niezbędna w każdym domu, to nie tylko miejsce, w którym bierzemy prysznic lub gdy wzywa nas natura, ale często także miejsce relaksu i komfortu po ciężkim dniu. Choć wielu z nas marzy o dużej łazience z najbardziej luksusowym wykończeniem, rzeczywistość jest często zupełnie inna. W przeciętnym domu po prostu nie ma tak dużej przestrzeni na łazienkę. Brzmi podobnie jak u Ciebie? Przeczytaj nasze najlepsze wskazówki, jak w pełni wykorzystać możliwości małej łazienki.

Mała łazienka nie musi oznaczać kompromisu w kwestii stylu. Kliknij na poniższy obrazek, aby zobaczyć, jak urządziliśmy tę samą przestrzeń na 3 różne sposoby


Zdecyduj, które potrzeby są najważniejsze

Siadając i planując swoje potrzeby dotyczące łazienki, będziesz w stanie opracować dobry projekt, który maksymalnie wykorzysta dostępną przestrzeń. Powinien to być pierwszy krok przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac remontowych lub projektowych. Warto zastanowić się nad następującymi kwestiami:

Kto jest głównym użytkownikiem łazienki?

Czy będziesz to ty i twój małżonek, czy też będzie to łazienka wspólna, z której będą korzystać dzieci lub osoby starsze w domu? Potrzeby rodziny z małymi dziećmi mogą się różnić od potrzeb rodziny z osobami starszymi, które mogą wymagać łazienki dostępnej dla osób niepełnosprawnych.

Czy planujesz zainstalować wannę, czy tylko prysznic?

Sprawdź, czy masz wystarczająco dużo miejsca na obie te instalacje i czy możesz sobie pozwolić na ich zamontowanie podczas remontu.

Czy w łazience jest wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie wszystkich niezbędnych rzeczy?

O wiele wygodniej będzie przechowywać w łazience przybory toaletowe, ręczniki, balsamy i eliksiry na wypadek, gdybyś ich potrzebował.

Odpowiadając na te pytania, powinieneś być w stanie wymyślić projekt, który będzie najlepiej odpowiadał potrzebom głównych użytkowników.


Narysuj plan piętra

Aby to zrobić, musisz najpierw zmierzyć wewnętrzne wymiary łazienki, pamiętając o uwzględnieniu drzwi i okien. Jeśli masz rury lub skośne sufity, powinny one również zostać wyraźnie zaznaczone na planie, ponieważ będzie to miało wpływ na projekt i prace remontowe. Do sporządzenia planu w skali najlepiej użyć papieru graficznego, przyjmując proporcje 10:1 (strona poświęcona temu zagadnieniu znajduje się w naszym bezpłatnym katalogu, który można zamówić online).

Należy również uwzględnić otwory drzwiowe i okienne, a także zaznaczyć miejsca, w których najlepiej będzie umieścić przewody rurowe, wentylację i magazyny. Jeśli musisz, użyj różnokolorowych pisaków, aby mieć pewność, że plan jest dobrze zaznaczony.

Możesz też skorzystać z naszego narzędzia do planowania łazienki 3D. Jest łatwy do opanowania i w ciągu kilku minut możesz stworzyć własne projekty łazienek 2D i 3D, wraz z własną listą zakupów. Kliknij na obrazek poniżej, aby rozpocząć lub przeczytaj najpierw nasze instrukcje krok po kroku.


Czy pomieszczenie mokre jest dla Ciebie?

Nie wiesz, co to jest pomieszczenie mokre? W skrócie można powiedzieć, że podłoga w łazience pełni funkcję brodzika i jest doskonałym rozwiązaniem dla małych łazienek, szczególnie tam, gdzie tradycyjny układ nie jest możliwy.

Dowiedz się więcej na temat przekształcania małej łazienki w pomieszczenie mokre.

W pomieszczeniu mokrym jedna armatura znajduje się w bliskiej odległości od drugiej, dlatego dobrym pomysłem jest dodanie przeszklonego panelu do pomieszczenia mokrego, który zatrzyma wodę w jednym miejscu. Pomaga to również ograniczyć wilgoć, zapobiegając rozwojowi pleśni. W takich przypadkach zamontowanie ogrzewania podłogowego i/lub wentylatora wyciągowego pomoże szybko osuszyć pomieszczenie.

Kliknij na powyższy obrazek, aby dowiedzieć się, jak nadać styl z połowy ubiegłego wieku małemu pomieszczeniu mokrym


Oszczędnie używaj płytek na ścianach

Stosując oszczędnie płytki, nie tylko oszczędzasz na kosztach materiałów i robocizny, ale także sprawiasz, że łazienka wygląda na bardziej przestronną. W porównaniu ze ścianą pokrytą w całości płytkami, ściana pokryta w połowie płytkami będzie wyglądać na znacznie większą. Dobrym pomysłem jest zrównoważenie większych obszarów wyłożonych płytkami malowanym tynkiem, aby dodać im stylu.


Lustro na ścianie

Lustra w łazience pełnią nie tylko funkcje użytkowe, np. pomagają Ci przygotować się do wyjścia, ale także odbijają światło i dają złudzenie, że pomieszczenie jest znacznie większe niż w rzeczywistości. Dzięki temu mała łazienka może wydawać się mniej klaustrofobiczna.

Poznaj nasze najważniejsze wskazówki dotyczące tworzenia światła w łazience.


Postaw na neutralne lub jasne kolory

Podobnie jak w przypadku luster, które powiększają optycznie łazienkę, również jaśniejsze lub bardziej neutralne kolory pomogą sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się większe niż jest w rzeczywistości. Jest to szczególnie ważne w przypadku łazienek bez naturalnego źródła światła, w których liczy się złudzenie wizualne, aby przestrzeń wyglądała na mniej zagraconą.

W przypadku małych łazienek bez okien, jaśniejsze, neutralne kolory pomogą stworzyć iluzję przestrzeni.


Dodaj odrobinę koloru, aby uzyskać efekt "wow".

Choć może to być sprzeczne z powyższymi radami, dodanie koloru do wystroju łazienki może być prawdziwym punktem wyjścia. Możesz to osiągnąć, na przykład malując jedną ścianę na mocniejszy kolor lub montując odważne płytki w jednej części łazienki.

Jeśli planujesz zastosować nadruki lub plamy, pamiętaj, aby mieć tylko jeden kolor bazowy, ponieważ nadmiar nadruków spowoduje złudzenie mniejszej przestrzeni.

Jeśli zamierzasz pomalować ściany, wybierz chłodne kolory, takie jak zielenie i błękity, ponieważ dzięki nim pomieszczenie wydaje się większe. Z drugiej strony, ciepłe kolory, takie jak czerwień, sprawią, że pokój będzie wydawał się mniejszy. W poszukiwaniu inspiracji sprawdź nasze pomysły na kolory do małych łazienek.

Wybierz chłodne kolory, aby mała łazienka wydawała się większa

Umieszczenie łazienki w centralnym punkcie domu jest bardzo praktyczne, ponieważ ułatwia dostęp do niej. Jednak nie zawsze jest to najlepszy pomysł, jeśli chodzi o oświetlenie. Bez naturalnego światła lub okien łazienka może wydawać się mała i ciemna. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, rozważ zastosowanie wysoko umieszczonego okna wewnętrznego, które pozwala na dopływ naturalnego światła z innych części domu, bez konieczności rezygnacji z prywatności. Inną opcją, jeśli łazienka znajduje się na ostatnim piętrze, jest zamontowanie świetlika. Niezależnie od tego, co zrobisz, zawsze najlepiej jest mieć w łazience źródło naturalnego światła, ponieważ pomoże Ci to również zaoszczędzić energię potrzebną do oświetlenia. Przy tak wysokich cenach energii jest to coś, z czego każdy z nas mógłby skorzystać!


Podsumowanie

Chociaż nie ma przepisów określających, jak duża (lub mała!) może być łazienka, zaleca się, aby miała ona co najmniej 4,5 metra kwadratowego, aby była wygodna i użyteczna. Mniejsza łazienka może być zbyt mała, aby zapewnić komfort i może powodować wiele uderzeń i wstrząsów po drodze. Jeśli jednak naprawdę nie masz zbyt wiele miejsca do zabawy, w naszym artykule o tym, jak mała może być łazienka, udało nam się stworzyć dwie łazienki o powierzchni odpowiednio 3 i 2 metrów kwadratowych.

Jeśli w Twojej łazience jest mało miejsca, możesz rozważyć takie opcje, jak narożne wanny lub bardziej kompaktowe, głębsze wanny, a nawet zrezygnować z wanny i zdecydować się na prysznic.

Teraz, gdy wiesz już wszystko o małych łazienkach, czy nie nadszedł czas, abyś to Ty dokonał wielkiej przemiany w swoim "najmniejszym pokoju"?

Kliknij na obrazek powyżej, aby dowiedzieć się, jak stworzyliśmy rodzinną łazienkę na powierzchni zaledwie 3 metrów kwadratowych.


Sklep dla małych łazienek

Na VictoriaPlum.com znajdziesz wiele stylowych i niedrogich produktów, zaprojektowanych specjalnie dla małych łazienek. Od mebli typu "wszystko w jednym" po oszczędzające miejsce toalety, odkryj wszystko, czego będziesz potrzebować, klikając na obrazek poniżej.

Odkryj więcej pomysłów na małą łazienkę

Ponieważ przeciętny dom w Wielkiej Brytanii ma coraz mniejszy metraż, mamy wiele ciekawych pomysłów na małe łazienki. Dlaczego nie przejść do naszego centrum małych przestrzeni, klikając poniższy obrazek, aby znaleźć wszystkie inspiracje, których będziesz potrzebować?